Subwencja oświatowa na dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

„Rodzice chcą zapisać do naszej placówki syna z zespołem Aspergera. Dziecko ma uczęszczać do placówki już w bieżącym miesiącu. Chłopiec nie był wykazany w SIO na 30.09.2020 r. ani we wnioskach o udzielenie dotacji na rok 2020 ani 2021. Dodatkowo sytuacja jest na tyle skomplikowana, że rodzice nie zgłosili zapisując dziecko do zerówki, że ma orzeczenie i szkoła do której dotychczas uczęszczał również nie wnioskowała o dodatkową subwencję dla niego. Czy w bieżącej chwili jesteśmy w stanie wystąpić o dodatkową subwencję w SIO? Czy urząd gminy może otrzymać z MEN dodatkowe środki na kształcenie tego chłopca, aby wypłacić subwencję, z której będziemy m.in. mogli zatrudnić nauczyciela wspomagającego?

W tej sprawie ma zastosowanie …

(…) art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z tą regulacją dotacje są przekazywane pod warunkiem, że organ prowadzący przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę oraz placówkę, o której mowa w art. 2 pkt 6-8 ustawy – Prawo oświatowe, przekaże organowi dotującemu informację o planowanej liczbie odpowiednio dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, nie później niż do dnia 30 września roku bazowego.

Zauważyć zatem należy, że do 30 września, we wnioskach o udzielenie dotacji, wskazuje się jedynie planowaną liczbę uczniów, a ostateczną liczbę uczniów objętych dotowaniem, gdyż ta jest zmienna w każdym miesiącu. Liczba przekazywana organowi dotującemu ma na celu umożliwienie gminie (lub powiatowi) dokonanie niezbędnych przybliżeń w zakresie wysokości dotacji, która będzie udzielana w kolejnym roku kalendarzowym, natomiast nie oznacza ostatecznej wysokości udzielonej dotacji.

Dotacja zawsze idzie za uczniem i jest uzależniona od faktycznej liczby uczniów uczęszczających do jednostki w danym miesiącu. Fakt, że nie wykazano ucznia we wniosku składanym do 30 września nie wyklucza zatem otrzymania dotacji. Należy zatem ucznia z orzeczeniem wykazać.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – Dz.U. z 2020 r. poz. 17 ze zm.