Książki, które warto przeczytać tej jesieni
„Szczygieł” Donna Tartt
„Szczygieł” to pozycja, którą należy przeczytać przynajmniej raz w życiu. Książka zdobyła między innymi nagrodę Nagrodę Pulitzera, a przez magazyn „New York Timesa” została uznana na najlepsza powieść 2013 roku. W 2019 roku został nakręcony film, który w Polsce nie zdobył takiej popularności jak książka.
Powieść przedstawia losy młodego chłopca – Theo Deckera. Jego historia rozpoczyna się ocalaniem od wybuchu w muzeum. Od tego momentu towarzyszymy bohaterowi w kolejnych latach życia.
„Ósme życie” Nino Haratischwili
„Ósme życie” to saga gruźinskiej rodziny przedstawiona w 2 tomach, w tle ukazana jest historia Gruzji oraz Rosji. Akcja powieści rozpoczyna się na początku XX wieku, kiedy jednemu z najlepszych wytwórców czekolady w kraju rodzą się dwie córki – Stazja oraz Kristine. Poznajemy dalsze losy kobiet oraz kolejnych pokoleń ich rodzin.
„Ósme życie” jest uważane przez „Der Spiegel” za najlepszą książką roku.
„Sto lat samotności” Gabriel Garcia Márquez
Książka kolumbijskiego autora jest nieprzerwanie doceniana przez czytelników od lat 70 ubiegłego wieku. Uważana za jedną z ważniejszych powieści literatury iberoamerykańskiej oraz światowej.
„Sto lat samotności” to saga przedstawiająca losy rodziny Buendiów żyjących w miasteczku Macondo na przestrzeni 100 lat zmagających się z samotnością.
Przedstwaiony realizm magicznego miesza świat rzeczywisty z nutką fantazji, magii. Jeśli jesteśmy fanami Gabriela Garcii Marqueza, warto również przeczytać trylogię chilijskiej autorki, Isabel Allende „Dom Duchów”.
„Regulamin tłoczni win” John Irving
Joh Irving jest autorem wielu bestsellerowych tytułów takich jak „Świat według Garpa”, „Hotel New Hampshire” czy „Modlitwa Owena”.
„Regulamin tłoczni win” opowiada losy Homera Wellsa, od urodzenia zamieszkującego sierociniec, prowadzony przez doktora Larcha. Chłopak pod okiem lekarza, decyduje się na naukę fachu i pomaga mu przy wykonywaniu zabiegów. Wszystko zmienia się gdy do domu przyjeżdża para młodych ludzi.
Na podstawie książki został nakręcony film „Wbrew Regułom”, do którego scenariusz napisał John Irving.