Rozp. w sprawie badań jakości kształcenia artystycznego w szkołach artystycznych
Ostatnia zmiana Dz.U. 2022.1966
Rozporządzenie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
z dnia 13 stycznia 2021 r.
w sprawie badań jakości kształcenia artystycznego w szkołach artystycznych
Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2021 r. poz. 98; z 2022 r. poz. 1966
Ostatnie zmiany (Dz.U. z 2022 r. poz. 1966), zaznaczone w tekście na czerwono — weszły w życie dnia 04.10.2022 r. — dotyczą § 2.
Na podstawie art. 53 ust. 1e ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa tryb i formy badań jakości kształcenia artystycznego, o których mowa w art. 53 ust. 1b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) przedmiotach teoretycznych — rozumie się przez to obowiązkowe zajęcia edukacyjne artystyczne w:
a) ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia — kształcenie słuchu, audycje muzyczne i zasady muzyki z elementami edycji nut,
b) szkole muzycznej I stopnia — kształcenie słuchu i audycje muzyczne,
c) ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia — historię muzyki, harmonię i kształcenie słuchu,
ca) szkole muzycznej II stopnia — zasady muzyki z elementami edycji nut, historię muzyki, harmonię i kształcenie słuchu,
d) liceum sztuk plastycznych i policealnej szkole plastycznej — historię sztuki,
e) ogólnokształcącej szkole baletowej i szkole sztuki tańca — historię tańca,
f) szkole sztuki cyrkowej — historię cyrku,
g) policealnej szkole muzycznej — wybrane zagadnienia z historii dziedziny;
2) egzaminie końcowym — rozumie się przez to egzamin, o którym mowa w art. 44zg ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 oraz z 2021 r. poz. 4);
3) egzaminie dyplomowym — rozumie się przez to egzamin, o którym mowa w art. 44zn ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
§ 3.
Specjalistyczna jednostka nadzoru, o której mowa w art. 53 ust. 1 ustawy, zwana dalej „Centrum”, może przeprowadzać badania jakości kształcenia artystycznego dla uczniów szkół artystycznych w formach:
1) przesłuchania egzaminów końcowych — w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia i szkole muzycznej I stopnia;
2) przesłuchania części praktycznej egzaminów dyplomowych — w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia, szkole muzycznej II stopnia i policealnej szkole muzycznej, z wyjątkiem egzaminów przeprowadzanych w specjalności lutnictwo;
3) przeglądu prac zrealizowanych przez uczniów w toku kształcenia oraz przeglądu prac w zakresie części praktycznej egzaminów dyplomowych — w liceum sztuk plastycznych i policealnej szkole plastycznej;
4) przeglądu części praktycznej egzaminów dyplomowych — w ogólnokształcącej szkole baletowej i szkole sztuki tańca;
5) przeglądu części praktycznej egzaminów dyplomowych — w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia w specjalności lutnictwo oraz w szkole sztuki cyrkowej;
6) testu w zakresie przedmiotów teoretycznych, zwanego dalej „testem” — w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia, szkole muzycznej I stopnia, ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia, szkole muzycznej II stopnia, liceum sztuk plastycznych, ogólnokształcącej szkole baletowej, szkole sztuki tańca, szkole sztuki cyrkowej oraz w policealnej szkole muzycznej i policealnej szkole plastycznej.
§ 4.
1. Badania jakości kształcenia artystycznego w formach, o których mowa w § 3, mogą być przeprowadzane w szkołach artystycznych w zakresie i terminach określonych przez Dyrektora Centrum w ogłoszeniu, o którym mowa w art. 53 ust. 1d ustawy.
2. Do przeprowadzania badania jakości kształcenia artystycznego w formach, o których mowa w § 3 pkt 1–5, nie mogą być wyznaczani nauczyciele zatrudnieni w szkole artystycznej, w której przeprowadzane jest badanie jakości kształcenia artystycznego.
3. Do przeprowadzania testów, o których mowa w § 3 pkt 6, w danej szkole, nie mogą być wyznaczani nauczyciele spełniający wymogi kwalifikacyjne do prowadzenia zajęć w zakresie objętym testem.
§ 5.
Z przesłuchania lub przeglądu, o których mowa w § 3 pkt 1–5, osoba przeprowadzająca badanie jakości kształcenia artystycznego sporządza protokół zawierający:
1) określenie szkoły, w której zostało przeprowadzone badanie jakości kształcenia artystycznego;
2) określenie formy badania jakości kształcenia artystycznego;
3) określenie zakresu objętego badaniem jakości kształcenia artystycznego;
4) łączną liczbę uczniów objętych danym badaniem jakości kształcenia artystycznego w szkole artystycznej, z określeniem liczby uczniów, którzy wzięli udział w danym badaniu;
5) opisową zbiorczą ocenę poziomu osiągnięcia przez uczniów efektów kształcenia artystycznego w badanym zakresie;
6) wnioski i rekomendacje w badanym zakresie;
7) imię i nazwisko oraz podpis osoby przeprowadzającej badanie jakości kształcenia artystycznego.
§ 6.
1. Badanie jakości kształcenia artystycznego w formie testu przeprowadza się z użyciem przygotowanych przez Centrum zestawów zadań.
2. Badanie jakości kształcenia artystycznego w formie testu składa się z dwóch części, polegających odpowiednio na przeprowadzeniu testu w szkole i sprawdzeniu testu.
3. Za organizację i prawidłowość przeprowadzenia badania jakości kształcenia artystycznego w formie testu w szkole odpowiada dyrektor szkoły, w której jest przeprowadzane badanie.
4. Wypełnione testy dyrektor szkoły przekazuje do Centrum.
5. Sprawdzenia testów w zakresie badanego przedmiotu dokonuje powołany przez Dyrektora Centrum zespół. Dyrektor Centrum wyznacza przewodniczącego zespołu.
6. Przewodniczący zespołu sporządza protokół zawierający:
1) określenie szkoły, w której jest przeprowadzane badanie jakości kształcenia artystycznego;
2) określenie formy badania jakości kształcenia artystycznego;
3) określenie zakresu objętego badaniem jakości kształcenia artystycznego;
4) łączną liczbę uczniów objętych danym badaniem jakości kształcenia artystycznego w szkole artystycznej, z określeniem liczby uczniów, którzy wzięli w nim udział;
5) uzyskane wyniki;
6) opisową zbiorczą ocenę poziomu osiągnięcia przez uczniów efektów kształcenia artystycznego w badanym zakresie;
7) imię i nazwisko oraz podpis przewodniczącego zespołu.
§ 7.
1. Do dnia 31 sierpnia 2022 r. badanie jakości kształcenia artystycznego, o którym mowa w § 3 pkt 3 i 6, może być przeprowadzane także w:
1) dotychczasowej ogólnokształcącej szkole sztuk pięknych;
2) klasach dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, prowadzonych w liceum sztuk plastycznych.
2. Do dnia 31 sierpnia 2023 r. badanie jakości kształcenia artystycznego, o którym mowa w § 3 pkt 3 i 6, może być przeprowadzane także w klasach dotychczasowego liceum plastycznego prowadzonych w liceum sztuk plastycznych.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2021 r.*
* Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 czerwca 2019 r. w sprawie badania jakości kształcenia artystycznego w publicznych szkołach artystycznych (Dz. U. poz. 1087), które traci moc z dniem 19 stycznia 2021 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 4).