PIT: Kwota zmniejszająca podatek dochodowy

ekonomia-informacje-55.jpg

„Pracownik wypełnił oświadczenie PIT-2 o zmniejszanie zaliczki na podatek dochodowy. W trakcie trwania zatrudnienia założył sp. z o.o., w której jest właścicielem i członkiem zarządu, ale nie pobiera tam żadnego wynagrodzenia. Czy zakład pracy w dalszym ciągu może zmniejszać zaliczkę na podatek dochodowy u tego pracownika?”

W nawiązaniu do …

(…) art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u-PIT) pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym może złożyć zakładowi pracy oświadczenie na formularzu PIT-2, a to w celu obniżenia zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

W tymże oświadczeniu podatnik musi wskazać, że:

  • nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
  • nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki samodzielnie, korzystając już w ramach tak obliczanych zaliczek z kwoty zmniejszającej (np. w działalności gospodarczej, z umów zagranicznych);
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  • ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Istotne jest to, że jeżeli stan faktyczny w kolejnych latach nie zmienia się, to nie ma konieczności corocznego składania oświadczenia – wystarczy złożyć je tylko raz.

Natomiast pracownik ma obowiązek  niezwłocznie zawiadomić zakład pracy o modyfikacji co do warunków wskazanych w oświadczeniu, przykładowo kiedy podatnik zaczyna prowadzić działalność gospodarczą. Wówczas informacja taka powinna być przekazywana na bieżąco w trakcie roku, aby zakład pracy zaprzestał zmniejszania zaliczki, jeżeli podatnik powiadomił go o zmianach stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia.

Należy pamiętać, że sp. z o.o. to także forma prowadzenia działalności gospodarczej, lecz jest to spółka kapitałowa, przy czym jednoosobowa sp. z o.o. (w której jedyny wspólnik jest jednocześnie właścicielem i jedynym zarządzającym spółką) jest traktowana na gruncie ZUS jak zwykły przedsiębiorca.

Na gruncie podatkowym sp. z o.o. jako osoba prawna podlega podatkowi CIT, natomiast dywidenda stanowi dla jedynego wspólnika przychód w momencie jej otrzymania. Dywidenda jest  opodatkowana 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 4 u-PIT).

Kwota otrzymanych na poczet dywidendy zaliczek stanowi dla jedynego wspólnika przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym; jedyny wspólnik nie jest przy tym uprawniony do potrącania żadnych kosztów uzyskania przychodów. Do poboru 19% podatku zobowiązana jest spółka w momencie dokonywania wypłaty zaliczki.

W ocenie Autora, do chwili aż pracownik prowadzący jednoosobową sp. z o.o. nie uzyska dochodu z tej działalności (czy to dywidenda, czy to wypłacane sobie wynagrodzenie np. za pełnienie funkcji członka zarządu), to oświadczenie złożone na formularzu PIT-2 jest nadal aktualne.

Jednocześnie podkreślić należy, że obowiązek informacyjny spoczywa na pracowniku, a zatem nie jest obowiązkiem pracodawcy dopytywać lub sprawdzać, czy pracownik spełnia nadal warunki określone w art. 32 ust. 3 ustawy o PIT.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.