Rozp. w sprawie przydziałów kryzysowych

Dz.U. 2015.575

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej

z dnia 7 kwietnia 2015 r.

w sprawie przydziałów kryzysowych

Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2015 r. poz. 575

Na podstawie art. 99a ust. 13 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 144 i 529) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) tryb nadawania, zmiany i uchylania przydziałów kryzysowych;

2) wzór karty przydziału kryzysowego.

§ 2.

1. Przydział kryzysowy nadaje, zmienia i uchyla wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące żołnierza rezerwy, w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej, w której znajduje się stanowisko służbowe, którego przydział ten dotyczy.

2. Przydział kryzysowy jest nadawany żołnierzowi rezerwy lub żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej na stanowisko służbowe, określone w etacie jednostki wojskowej i odpowiadające specjalności wojskowej oraz kwalifikacjom posiadanym przez tego żołnierza.

3. Kartę przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień doręcza żołnierzowi rezerwy, który zawarł kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, niezwłocznie po otrzymaniu egzemplarza tego kontraktu.

4. W przypadku osobistego stawiennictwa żołnierza rezerwy na wezwanie, o którym mowa w art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „ustawą”, wojskowy komendant uzupełnień doręcza żołnierzowi kartę przydziału kryzysowego, za pisemnym potwierdzeniem odbioru.

5. Jeden egzemplarz karty przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień przesyła dowódcy jednostki wojskowej, do której żołnierzowi rezerwy nadano przydział kryzysowy.

6. Wojskowy komendant uzupełnień, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia żołnierzowi rezerwy karty przydziału, zawiadamia pracodawcę żołnierza o nadaniu temu żołnierzowi przydziału kryzysowego.

7. Nadanie przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej tego żołnierza.

8. Wzór karty przydziału kryzysowego określa załącznik do rozporządzenia.

§ 3.

W przypadku gdy żołnierz rezerwy odmówi przyjęcia karty przydziału kryzysowego albo w celu przyjęcia tej karty nie stawi się na wezwanie, o którym mowa w art. 52 ust. 1 ustawy, w terminie określonym w wezwaniu i bez uzasadnienia przyczyny, wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz wykonuje obowiązki w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

§ 4.

Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu karty przydziału kryzysowego lub zawiadomienia, o którym mowa w § 3, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy albo wygaśnięcia kontraktu.

§ 5.

1. Doręczenie karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe może nastąpić za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywają się te ćwiczenia.

2. W celu doręczenia karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe wojskowy komendant uzupełnień przesyła dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywają się te ćwiczenia, za potwierdzeniem odbioru, trzy egzemplarze karty przydziału kryzysowego.

3. Potwierdzenie odbioru zawiera informację o liczbie egzemplarzy karty przydziału kryzysowego oraz jej serię i numer.

4. Dowódca jednostki wojskowej, w której odbywają się ćwiczenia wojskowe, niezwłocznie po otrzymaniu karty przydziału kryzysowego, jednak nie później niż w ostatnim dniu odbywania tych ćwiczeń, doręcza pierwszy jej egzemplarz żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe, a drugi egzemplarz włącza do akt sprawy.

5. Po doręczeniu karty przydziału kryzysowego dowódca jednostki wojskowej, w której odbywają się ćwiczenia wojskowe, przesyła wojskowemu komendantowi uzupełnień trzeci egzemplarz karty przydziału kryzysowego, na którym żołnierz rezerwy odbywający ćwiczenia wojskowe potwierdził jej odbiór.

6. W przypadku odmowy przyjęcia w określonym terminie karty przydziału kryzysowego przez żołnierza rezerwy odbywającego ćwiczenia wojskowe lub braku możliwości jej doręczenia dowódca jednostki wojskowej, w której odbywają się te ćwiczenia, zwraca niezwłocznie wojskowemu komendantowi uzupełnień wszystkie egzemplarze karty przydziału kryzysowego.

§ 6.

1. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 99a ust. 9 pkt 2–6 ustawy, dowódca jednostki wojskowej przesyła do wojskowego komendanta uzupełnień wniosek o zmianę przydziału kryzysowego wraz z uzasadnieniem.

2. W przypadku rozformowania jednostki wojskowej dowódca jednostki wojskowej może ograniczyć uzasadnienie wniosku o zmianę przydziału kryzysowego do stwierdzenia konieczności zmiany tego przydziału w związku z rozformowaniem jednostki wojskowej. Do wniosku dowódca jednostki wojskowej dołącza pisemną zgodę żołnierza rezerwy na wykonywanie obowiązków na stanowisku służbowym w innej niż dotychczasowa jednostce wojskowej.

3. W przypadku gdy o zmianę przydziału kryzysowego wnioskuje żołnierz rezerwy, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku, przesyła ten wniosek wraz z aktami sprawy i adnotacją o propozycji jego rozpatrzenia wojskowemu komendantowi uzupełnień.

4. Zmiana przydziału kryzysowego, o ile nie dotyczy stanowisk służbowych określonych w kontrakcie, wymaga uprzedniej zmiany kontraktu.

5. Decyzję o zmianie przydziału kryzysowego lub o odmowie zmiany przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień doręcza stronom w trybie, o którym mowa w art. 52 ust. 1 ustawy, albo w trybie określonym w art. 39 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.). Do doręczeń decyzji o zmianie przydziału kryzysowego oraz decyzji o odmowie zmiany przydziału kryzysowego stosuje się przepisy § 2 ust. 4–7, § 3 i § 4 oraz § 5 ust. 1, 5 i 6.

§ 7.

1. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 99a ust. 11 ustawy, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie informuje w formie pisemnej o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień.

2. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 99a ust. 12 pkt 1–5 i pkt 7 ustawy, dowódca jednostki wojskowej występuje do wojskowego komendanta uzupełnień z udokumentowanym wnioskiem o uchylenie przydziału kryzysowego lub wyraża w tym zakresie zgodę na piśmie.

3. W przypadku, o którym mowa w art. 99a ust. 12 pkt 6 ustawy, wniosek o uchylenie przydziału kryzysowego żołnierz rezerwy składa do wojskowego komendanta uzupełnień za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której posiada nadany przydział kryzysowy.

4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie przesyła do wojskowego komendanta uzupełnień wraz ze swoim stanowiskiem w tej sprawie.

§ 8.

W celu potwierdzenia zaistnienia przesłanki do uchylenia przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień może zobowiązać żołnierza rezerwy do złożenia pisemnych wyjaśnień i odpowiednich dokumentów.

§ 9.

1. Wojskowy komendant uzupełnień niezwłocznie po dniu, w którym decyzja w sprawie uchylenia przydziału kryzysowego stała się ostateczna, zawiadamia o tym fakcie pracodawcę żołnierza rezerwy.

2. Dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiada nadany przydział kryzysowy, po dniu, w którym decyzja o uchyleniu przydziału kryzysowego stała się ostateczna, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt uchylenia przydziału kryzysowego oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej prowadzonej w tej jednostce.

3. Wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej żołnierza rezerwy fakt uchylenia przydziału kryzysowego.

§ 10.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. [tj. dnia 12.05.2015 r. — przyp. redakcji]*

* Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2010 r. w sprawie przydziałów kryzysowych (Dz. U. Nr 76, poz. 497 oraz z 2011 r. Nr 63, poz. 328), które na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 773) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.