Szkoły i rozliczenie dotacji oświatowych
„Od 7 lat prowadzę niepubliczną szkołę podstawową. Jestem jej organem prowadzącym – założyłam ją jako osoba fizyczna prowadząca działalność fizyczną we IX 2014 r. Jednocześnie od początku działalności prowadzę szkołę osobiście na stanowisku jej dyrektora. Urząd gminy zakwestionował prawidłowość rozliczenia dotacji za 2020 r. twierdząc, że ja jako właściciel szkoły (organ prowadzący) nie mam prawa pobierać wynagrodzenia, gdyż moim wynagrodzeniem jest zysk z tytułu prowadzonej szkoły. Pracownik urzędu twierdzi, że wynagrodzenie dla dyrektora szkoły, które można pokryć z dotacji, może pobierać tylko osoba zatrudniona na umowę o pracę. Czyli nie ważne, że ja jestem i organem prowadzącym i dyrektorem. Ich zdaniem nie mogę rozliczyć wynagrodzenia z dotacji, bo nie ma mnie na liście płac. Podkreślę, że w szkole jestem jedynym dyrektorem. Nie zatrudniam menadżera ani zastępcy dyrektora. Druga kwestią podważoną przez urząd jest zapłata wynagrodzenia za XII 2020 r. w grudniu, tzn. że w roku 2020 było 13 wypłat. Skarbnik urzędu twierdzi, że w roku może być wypłaconych tylko 12 wynagrodzeń. Ja mam tak skonstruowane umowy, że płatność za przepracowany miesiąc jest dokonywana do 10-tego dnia kolejnego miesiąca. W styczniu 2020 r. zapłaciłam wynagrodzenie za XII 2019, a w grudniu 2020 r. było zapłacone wynagrodzenie za XI 2020 i XII 2020. Proszę o pomoc w kwestii argumentacji prawnej, gdyż zgodnie z posiadanymi przeze mnie informacjami obie kwestie rozliczyłam prawidłowo.”
Na uwagę zasługują uregulowania zawarte w treści …
(…) art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z nim od dnia 01.01.2020 r. limit wynagrodzeń możliwych do sfinansowania z dotacji określany jest w ujęciu rocznym, a nie jak dotychczas – miesięcznym. Tak więc dotacje przeznaczone na:
> roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oraz osoby fizycznej prowadzącej publiczne lub niepubliczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego, mogą być wydatkowane w wysokości nieprzekraczającej 150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 4 ustawy – Karta Nauczyciela – w przypadku niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego oraz niepublicznych szkół i placówek.
Należy zaznaczyć, że w roku 2020 roczny limit wynagrodzeń finansowanych z dotacji określany jest w oparciu o dwie kwoty średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego obowiązujące za okres styczeń – sierpień i wrzesień – grudzień 2020 r. i wynosi (po uśrednieniu go) w przypadku niepublicznych przedszkoli (niebędących przedszkolami konkursowymi), oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego oraz niepublicznych szkół i placówek: 112.750,44 zł.
W związku z powyższym, należy wyraźnie podkreślić, że wynagrodzenie dyrektora szkoły niepublicznej będącego właścicielem tej szkoły można sfinansować z dotacji oświatowej. Podstawą prawną do wypłaty wynagrodzenia z dotacji jest właśnie art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Aby wynagrodzenie mogło zostać sfinansowane ze środków dotacji konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim należy przestrzegać limitu dotacji, ponieważ kwota wynagrodzenia przekraczająca ten limit musi być sfinansowana z innych środków. Wysokość wynagrodzenia to 150% średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Chodzi o wynagrodzenie, którego źródłem jest dotacja, o której mowa w art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Jeżeli chodzi o kwestię dotyczącą wypłaty wynagrodzenia należnego za miesiąc grudzień 2020 r., dokonanej w tym samym miesiącu, gdzie w sumie było wypłaconych łącznie 13 wynagrodzeń na rzecz dyrektora placówki, to w tym zakresie również warto mieć na uwadze zapisy ww. przepisu. W nim nie chodzi o przestrzeganie limitu wypłaconych w ujęciu rocznym wynagrodzeń na rzecz dyrektora placówki, tylko chodzi o ogólny limit kwoty, poza którego wyjście skutkuje koniecznością finansowania w tym przypadku wynagrodzenia dyrektora/organu prowadzącego szkołę z innych środków, o czym wspomniałem wyżej.
Paweł Nowak – prawnik
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – Dz.U. z 2020 r. 2029.
- Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.