Wprowadzenie Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

ekonomia_informacje-28.jpg

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, w której przewidziano m.in. utworzenie nowego Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA), została podpisana przez Prezydenta. Oznacza to, że Podmioty Akcyzowe będą musiały poddać się ponownej weryfikacji i składać odpowiednie zgłoszenia rejestracyjne. Większość nowych regulacji weszła w życie 01.02.2021 r.

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych (CRPA)

Z dniem 01.02.2021 r. został uruchomiony Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych, który będzie miał za zadanie gromadzenie informacji o wykorzystaniu wyrobów akcyzowych przez podmioty z całego kraju.

Obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych obejmie podmioty mające obecnie status podatników akcyzy, którzy zobowiązani byli do dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów.

Nowelizacja ustawy nałożyła dodatkowo obowiązek rejestracji na podmioty zamierzające zużywać wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliwo lotnicze, paliwo żeglugowe, gaz LPG), nieprowadzące działalności gospodarczej, które dotychczas nie miały obowiązku rejestracji, w tym jednostki pożytku publicznego, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne wojska, Straży Granicznej i Policji.

Zgłoszenia będą musiały dokonać również pośredniczące podmioty węglowe oraz pośredniczące podmioty gazowe.

Ponadto obowiązek rejestracji nałożono na podmioty, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych, spełniające warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych, do którego są wysyłane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, w przypadku o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 1a ustawy o podatku akcyzowym.

Zgłoszenia rejestracyjnego będzie należało dokonać poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych („PUESC”) do 30.06.2021 r.

Zgłoszenie rejestracyjne będzie podpisywało się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo zaawansowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego albo zapewni się w inny sposób możliwość potwierdzenia pochodzenia oraz integralności danych w postaci elektronicznej, jeżeli minister właściwy do spraw finansów publicznych umożliwi podpisywanie dokumentów w taki sposób.

Należy podkreślić, że podmioty, które złożyły dotychczas zgłoszenia rejestracyjne i otrzymały potwierdzenie jego przyjęcia również mają obowiązek zgłoszenie do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA). W ich przypadku zostaną zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych z chwilą uzupełnienia dotychczasowego zgłoszenia rejestracyjnego (o dane dotyczące właściwego dla tego podmiotu organu podatkowego).

Uzupełnienie danych w dotychczas złożonych zgłoszeniach należy dokonać do 30.06.2021 r.

Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podmiot, który dokonał zgłoszenia, będzie obowiązany zgłosić zmianę właściwemu dyrektorowi izby administracji skarbowej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpi zmiana.

Obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie będzie miał zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która będzie zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a także wskazanych w ustawie podmiotów zużywających wyroby akcyzowe.

Obowiązek posługiwania się elektronicznym dokumentem dostawy (e-DD)

Warto dodać, że ustawa nowelizująca ponownie przesunęła obowiązek posługiwania się elektronicznym dokumentem dostawy (e-DD).

Do 31.01.2022 roku został przedłużony okres, w którym możliwe jest dokonywanie dostaw wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie tylko na podstawie e-DD, ale również na podstawie stosowanej dotychczas papierowej dokumentacji.

Posługiwanie się elektronicznym dokumentem dostawy (e-DD) będzie obligatoryjne dopiero od 01.02.2022 roku.

Marcin Szczerbiński – Tax Consultant

Accace Sp. z o.o. Warszawa

www.accace.pl

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. 2021 poz. 72.