Szkoły: Baza Danych Odpadowych
„Mam pytanie odnośnie BDO, z artykułu który znalazłam na Państwa stronie wynika, że szkoła nie podlega ewidencji w BDO, ale jeśli my już się tam zarejestrowaliśmy czy w tej sytuacji musimy się wyrejestrować, czy może zostać tak jak jest i nic z tym nie robić?”
Z uwagi na to specyfikę zagadnienia przedstawionego w treści zapytania Czytelnika, Autor postanowił skorzystać z formy kontaktu bezpośredniego z konsultantem na stronie bdo.mos.gov.pl
Autor po przedstawieniu konsultantowi stanu faktycznego sprecyzowanego przez Czytelnika uzyskał następującą odpowiedź. Jeżeli szkoła wpisała się do rejestru BDO jako …
(…) wytwórca, wówczas nie ma obowiązków ewidencyjnych. Jeśli bowiem nie było ewidencji, wówczas nie sporządza się sprawozdań ani nie dokonuje się opłat. Wytwórca posiada w rejestrze BDO jedynie numer. Na pytanie Autora skierowane do konsultanta, czy w takim razie można się starać o wykreślenie z rejestru, Autor uzyskał odpowiedź, że można, jednakże takie rozwiązanie nie jest zalecane, ponieważ w przyszłości może się zdarzyć potrzeba użycia numeru w rejestrze BDO, np. w przypadku remontu szkoły czy wymiany komputerów, dlatego lepiej numer posiadać.
Ze strony prawnej Autor wyjaśnia, iż w art. 66 ustawy o odpadach zawarto regulacje dotyczące tego, kto ma i kto nie ma obowiązku sporządzania ewidencji odpadów.
W art. 66 ust. 4 ustawy o odpadach – wymieniono kto nie ma takiego obowiązku, a wśród nich jest m.in. wytwórca odpadów komunalnych, a za takiego wytwórcę uznaje się zwykłą szkołę.
Obowiązek ewidencjonowania odpadów oraz składania rocznych sprawozdań odpadowych mają wszyscy przedsiębiorcy, którzy wytwarzają inne odpady niż komunalne. Poza firmami zajmującymi się profesjonalnie odpadami, ewidencję odpadów prowadzić muszą wytwórcy odpadów czyli firmy produkcyjne.
Wyjątki wśród tych firm, które ewidencji prowadzić nie muszą mimo wytwarzania szczególnego rodzaju odpadów, są określone w rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia odpadów.
Reasumując, w przypadku zwykłej szkoły jest ona traktowana jako wytwórca odpadów komunalnych, co oznacza, że takie odpady nie podlegają ewidencji, a ich wytwórcy zwolnieni są z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru w BDO. Jeżeli jednak szkoła została już wpisana do rejestru, z uwagi na rodzaj wytwarzanych odpadów nie podlega obowiązkowi ewidencyjnemu.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 14.12.2012 r. o odpadach – Dz.U. z 2020 r. poz. 797 z późn. zm.
- Rozporządzenie Ministra Klimatu z dn.12.2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia odpadów – Dz.U. z 2019 r. poz. 2531.