Lekarski Egzamin Weryfikacyjny – nowe przepisy wykonawcze
Z dniem 24 lutego br. weszły w życie nowe przepisy wykonawcze dotyczące Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego.
Wspomniane wyżej regulacje prawne zostały zawarte w rozp. MZ z dnia 22 lutego 2021 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego (Dz.U. poz. 341). Wskazany akt wykonawczy wydano na podstawie upoważnienia z art. 6h ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2020 r. poz. 514, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy okręgowa rada lekarska przyznaje, z określonymi ustawowo zastrzeżeniami, prawo wykonywania zawodu lekarza albo prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty osobie, która jest obywatelem polskim lub obywatelem innego niż RP państwa członkowskiego UE oraz posiada odpowiednio udokumentowane kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Jednym z wariantów dokumentowania uzyskanego wykształcenia medycznego jest posiadanie dyplomu lekarza lub lekarza dentysty wydanego w innym państwie niż państwo członkowskie UE i świadectwo złożenia Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego (LEW) albo Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego (LDEW). Właśnie do kwestii organizowania i przeprowadzenia tych egzaminów odnoszą się zapisy przywołanego uprzednio rozp. MZ z dnia 22 lutego 2021 r.
Zakres problematyki uwzględnianej przy opracowaniu pytań testowych LEW i LDEW obejmuje wiedzę w zakresie zagadnień objętych programem jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim albo lekarsko-dentystycznym na terytorium RP. Wykaz modułów dotyczących poszczególnych dziedzin medycyny określają przepisy par. 2 ust. 2 i 3 cyt. rozp.
LEW i LDEW jest przeprowadzany przez Komisję Egzaminacyjną powołaną przez dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych (CEM). Czas trwania LEW albo LDEW wynosi 4 godziny.
Wysokość opłaty za omawiane egzaminy ustalono na 700 zł, przy czym opłatę uiszcza się w polskich złotych (par. 16 cyt. rozp.).
Wzór świadectwa złożenia:
- LEW – określa załącznik nr 2 do cyt. rozp.,
- LDEW – określa załącznik nr 3 do cyt. rozp.
CEM przesyła świadectwo złożenia LEW albo świadectwo złożenia LDEW, dalej jako „świadectwo”, na adres zdającego wskazany we wniosku o dopuszczenie do egzaminu. W przypadku zwrotu świadectwa z powodu nieodebrania przez adresata jest ono archiwizowane w CEM i może być odebrane przez zdającego w siedzibie CEM. CEM na wniosek zdającego może przesłać ponownie nieodebrane świadectwo po uiszczeniu przez niego kosztów związanych z ponownym przesłaniem.
CEM wydaje odpisy i duplikaty świadectw – odpis jest wydawany na wniosek zdającego LEW albo LDEW jako dodatkowy egzemplarz świadectwa, zaś duplikat świadectwa jest wydawany w przypadku uszkodzenia, zgubienia, zniszczenia lub innej utraty świadectwa, na wniosek zdającego.
Maciej Ofierski