Epidemia i szkolenia BHP online

laptop-09-7.jpg

„Czy pracownikowi, który jest skierowany na szkolenie BHP online należą się dni wolne (np. osoba kierująca pracownikami 2 dni), jeśli szkolenie to będzie w stanie przerobić szybciej? Czy pracownik może to szkolenie przeprowadzić w domu, czy w pracy?”

Zgodnie z treścią …

(…) art. 2373 § 3 Kodeksu pracy – szkolenia z zakresu bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. A zatem w przypadku szkoleń bhp ustawodawca jednoznacznie wskazał, że odbywają się one w czasie pracy i na koszt pracodawcy, a za czas pracy powinno być uznane każde szkolenie pracownika w dniu wolnym, w którym uczestnictwo pracownika wynikało z polecenia służbowego wydanego przez przełożonego.

W związku z tym, w sytuacji, gdy pracodawca nie może zorganizować szkolenia bhp w „normalnych” godzinach pracy, czas spędzony przez pracownika na szkoleniu bhp poza tymi godzinami należy uznać za czas pracy z prawem do wynagrodzenia – czas tych szkoleń stanowić będzie pracę w godzinach nadliczbowych. W zależności od tego, kiedy było przeprowadzone szkolenie bhp tj. w dniu wolnym od pracy lub w dniu pracy w innych godzinach niż wykonywana jest „normalna” praca, pracownikowi przysługują odmienne możliwości skorzystania z urlopu.

Co więcej, ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Z tej możliwości wyłączony jest jednak instruktaż stanowiskowy: pracowników zatrudnianych na stanowisku robotniczym, pracowników zatrudnionych na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych, pracowników przenoszonych na stanowisko, o którym mowa wyżej, uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu oraz studentów odbywających praktykę studencką.

Ww. ustawa przewiduje też korzystne rozwiązania dotyczące szkoleń okresowych bhp. Jeśli termin przeprowadzenia takiego szkolenia przypadnie w okresie: obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego – gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii, termin ten wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (o ile nie zostanie ogłoszony stan epidemii) albo stanu epidemii, to pracownikom należy dostarczyć, np. pocztą elektroniczną, komplet materiałów niezbędnych do przeprowadzenia danego szkolenia.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320.
  2. Ustawa z dn. 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – Dz.U z 2020 r. poz. 1842 z późn. zm.