Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

new-home-1664284_640.jpg

Pracuję na pełnym etacie, rozliczam się na druku PIT-37, w roku 2020 dociepliłem i otynkowałem ściany zewnętrzne domu jednorodzinnego, którego jestem współwłaścicielem, (akt notarialny), inwestycji dokonałem za pośrednictwem kredytu, który dostałem na remont, (pieniądze przeznaczyłem na zakup materiałów, ponieważ robociznę wykonałem sam), nie dokonałem jeszcze meldunku pod adresem inwestycji i rozliczyłem się już z urzędem skarbowym. Czy mogę odliczyć ulgę termomodernizacyjną na zakup materiałów (posiadam fv) dokonując korekty PIT-37? Czy ulga mi się należy?”

Ulga termomodernizacyjna, inaczej kwota odliczeń na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, została uregulowana w …

(…) art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u-PIT). W powołanym przepisie wymieniono wszystkie warunki, jakie należy spełnić, aby móc rozliczyć ulgę termomodernizacyjną, oraz zasady rozliczenia tejże ulgi.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Co do ulgi termomodernizacyjnej należy pamiętać o tym, że:

  • może ją odliczyć podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego służących zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych (odnosząc się do treści pytania Czytelnika, kryterium to jest spełnione, nie jest tu istotna kwestia meldunku w miejscu inwestycji, lecz kwestia tytułu prawnego do nieruchomości),
  • dotyczy wydatków poniesionych w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Ponadto wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. (Czytelnik w treści pytania wskazuje, że termomodernizacja budynku nastąpiła w 2020 roku, robociznę wykonał sam, ale materiały zostały zakupione na faktury VAT. Przepisy nie wskazuje czy inwestycja miałaby zostać sfinansowana ze środków własnych, czy środków uzyskanych z kredytu, dlatego finansowanie termomodernizacji za pośrednictwem kredytu nie ma wpływu na przysługiwanie ulgi.),
  • odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki (zatem jeśli Czytelnik dokonał termomodernizacji w 2020 , tj. w tym roku rozpoczął i zakończył przedsięwzięcie, to można dokonać odliczenia tylko w zeznaniu podatkowym za 2020 rok).

Z treści pytania Czytelnika nie wynikają jasno dwie rzeczy: po pierwsze, czy termomodernizacja dotyczyła  budynku już istniejącego (oddanego do użytkowania), czy nowopowstającego (Autor mniema, że chodzi jednak o budynek już istniejący), a po drugie, co ma na myśli Czytelnik, pisząc „rozliczyłem się już z urzędem skarbowym”, a mianowicie, czy chodzi o to, że złożył już deklarację PIT-37 za rok 2020, czy też chodzi o to, że w inny jeszcze sposób rozliczył się z fiskusem (tutaj również Autor mniema, że Czytelnik miał na myśli złożenie już deklaracji za 2020 rok i w związku z tym konieczność złożenia korekty, jeśli chciałby rozliczyć ulgę termomodernizacyjną).

Z ostrożności Autor wskazuje, że zgodnie z przepisami podatkowymi odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

  1. sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
  2. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe ustalenia i wskazane wyżej założenia Autora co do stanu faktycznego sprawy, zdaniem Autora, Czytelnik powinien złożyć korektę PIT-37 za 2020 rok, jeżeli nie chce, aby przepadła mu możliwość odliczenia ulgi termomodernizacyjnej.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.