Podmioty powiązane i oznaczenia na fakturze

ludzie-zdj-1-14.jpg

„Prowadzę jednoosobową działalność i wykonywałam usługę na rzecz podmiotu prowadzonego w formie też jednoosobowej działalności, z którym jestem spokrewniona – jestem jego szwagierką. Czy w związku z tym powinnam wpisać oznaczenie na fakturze TP?

Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z …

(…) dn. 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług wymaga od podatników, począwszy od 01.10.2020 r., wypełnienia dodatkowych obowiązków ewidencyjnych w pliku JPK V7. Obowiązki te dotyczą wszystkich podatników, którzy są czynnymi podatnikami VAT.

Do tych obowiązków należy m.in. zastosowanie przez podatników VAT oznaczeń sprzedaży jest symbol „TP”.

Zgodnie z art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (u-VAT) przez powiązania (dla zastosowania oznaczenia TP) rozumie się powiązania w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u-PIT), (który z kolei odsyła do pkt 4) i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u-CIT).

W myśl art. 23m ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 23m ust. 1 pkt 4 u-PIT, gdy chodzi o podmioty powiązane to oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

  • ten sam inny podmiot lub
  • małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład.

Dylemat Czytelnika sprowadza się do tego, czy wykonując usługę w ramach swojej działalności gospodarczej na rzecz szwagierki, która również prowadzi działalność gospodarczą, istnieje konieczność użycia w fakturze VAT oznaczenia TP.

Przenosząc się z gruntu prawa podatkowego na grunt prawa rodzinnego należałoby wyjaśnić czym jest powinowactwo i jakie są jego stopnie.

Powinowactwo to więź prawna, stosunek prawno-rodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego małżonka. Linie i stopnie powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa. Zatem I stopień powinowactwa w linii prostej to rodzice współmałżonka, czyli teść i teściowa, z kolei II stopień powinowactwa w linii bocznej stanowi rodzeństwo współmałżonka i ich małżonkowie: brat, siostra, szwagier, szwagierka.

Odpowiadając zatem na pytanie, w ocenie Autora, w stanie faktycznym przedstawionym przez Czytelnika będzie istniała konieczność wpisania w fakturze oznaczenia TP.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.
  3. Ustawa z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm.
  4. Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dn. 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług wymaga od podatników – Dz.U. z 2019 r. poz. 1988 z późn. zm.