Pracodawcy i rozliczenia ulgi dla młodocianych

boy-1284509_640.jpg

Czy prawidłowo jest gdy osoba zatrudniona, która nie ma ukończonych 26 lat składa pracodawcy PIT-2? Czy obowiązuje on wówczas, gdy w ciągu roku podatkowego osoba kończy 26 lat lub w przypadku pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego?”

Zgodnie z treścią …

(…) art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – „wolne od podatku dochodowego są przychody:

a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,

b) z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8,

c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. z 2018 r. poz. 1244),

d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.”

Nie ma konieczności składania PIT-2, czyli oświadczenia pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W 2021 r. nie trzeba pracodawcy składać oświadczenia o korzystaniu z ulgi dla młodych.

Zwolnienie podatkowe stosowane jest automatycznie, od pierwszej wypłaty wynagrodzenia w 2021 r. chyba że pracownik przedstawiłby oświadczenie przeciwne, tzn., że nie chce korzystać z ulgi. Tylko w takim przypadku pracodawca pobierać będzie zaliczki na podatek.

Warto wiedzieć, że od 2020 r. ulga ta przysługuje wszystkim osobom (spełniającym warunki do jej przyznania) automatycznie. Płatnicy mają więc ustawowy obowiązek stosowania tego zwolnienia. Natomiast osoby młode nie mają obowiązku składania oświadczenia w tej sprawie. W związku z tym, począwszy od wypłaty wynagrodzeń w styczniu 2020 r., płatnik nie powinien od nich pobierać zaliczki na PIT. Podatek należy pobierać, gdy:

a) przychód pracownika przekroczy w trakcie roku kwotę 85.528 zł,

b) pracownik ukończy 26 lat,

c) zostanie złożone oświadczenie o naliczaniu podatku.

Przychody otrzymane przez pracowników mogą być jeszcze zwolnione z podatku do dnia 26. urodzin włącznie. Co jednak jeśli zatrudniony będzie obchodził 26. urodziny w środku roku kalendarzowego?

Stanowisko w powyższej sprawie zajął resort finansów. Według oficjalnej interpretacji, w całej sprawie największe znaczenie będzie miała data przelewu wynagrodzenia na rzecz pracownika, który będzie kończył 26 lat. Jeśli wypłata pieniędzy nastąpi przed dniem urodzin takiej osoby, to będzie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Taka zasada znajdzie zastosowanie także wtedy, gdy przelew z wynagrodzeniem od pracodawcy zostanie wysłany do zatrudnionego dokładnie w dniu jego 26. urodzin. Jeśli jednak pieniądze zostaną wysłane chociażby dzień po urodzinach pracownika, prawo do zwolnienia podatkowego niestety przepada, a płatnik będzie musiał potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od wypłacanego wynagrodzenia za pracę.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.