Zaskarżenie decyzji ZUS przez przedsiębiorcę

hammer-802301_640.jpg

„Chciałem odwołać się od decyzji z ZUS o umorzenie zadłużenia. Proszę o poradę, czy mam się odwoływać od decyzji ZUS i w jaki sposób to należy zrobić?”

Po zapoznaniu się z przedstawioną przez Czytelnika decyzją ZUS dotyczącą odmowy umorzenia należności z tytułu składek, zdaniem Autora, warto zaskarżyć decyzję ZUS, bowiem w ocenie Autora, mało przekonująca jest argumentacja organu dotycząca w głównej mierze nieuwzględnienia …

(…) wniosku o umorzenie na podstawie art. 28 ust. 3a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (usus).

Zgodnie z art. 83 ust. 4 w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3 usus, od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia, a także od decyzji w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, odwołanie, o którym mowa w ust. 2, nie przysługuje. Stronie przysługuje prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy, na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra. Do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji, określone w Kodeksie postępowania administracyjnego. To uregulowanie ma związek z art. 127 § 3 K.p.a.

Oznacza to, że w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji można wnieść do Prezesa ZUS, za pośrednictwem ZUS, wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy. Taki wniosek można dodatkowo wzbogacić o kolejną dokumentację medyczną czy też inne dowody, niepowołane jak dotąd, aby wykazać trudną sytuację materialną i rodzinną odwołującego się.

W razie kolejnej decyzji Prezesa ZUS odmawiającej uwzględnienia wniosku o umorzenie, pozostaje wówczas wniesienie skargi do WSA – wojewódzkiego sądu administracyjnego (dla Czytelnika właściwe będzie WSA we Wrocławiu), a to w terminie 30 dni od dnia otrzymania tejże decyzji Prezesa ZUS. Skargę wnosi się do WSA, ale za pośrednictwem ZUS.

W ocenie Autora, warto wykorzystać cały tok instancji administracyjnej, a następnie skierować sprawę do WSA, bowiem zarówno wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, jak i skarga administracyjna nie wymagają uiszczenia wpisu, a zatem są nieodpłatne.

W stanie faktycznym sprawy Czytelnika, biorąc pod uwagę zaprezentowaną przez ZUS w treści decyzji argumentację, Autor dostrzega pewien potencjał sprawy, a mianowicie szansę uwzględnienia sprawy przed sądem administracyjnym, a to z uwagi na brzmienie art. 28 ust. 3a usus.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. z 2021 r. poz. 423.
  2. Ustawa z dn. 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.