CIT: Zwolnienie od wypłaty z zysku spółek komandytowych
Interpelacja nr 17368 do ministra finansów w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych wypłat z zysku spółek komandytowych
Szanowny Panie Ministrze,
z dniem 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe staną się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”) i będą podlegać przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych („ustawa o CIT”). Stanie się tak w efekcie wejścia w życie regulacji ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw („ustawa zmieniająca”).
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów w trakcie prac nad ustawą zmieniającą, celem nowych przepisów było uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie agresywnych optymalizacji realizowanych z wykorzystaniem spółek komandytowych. Ustalono, że skoro spółki komandytowe – podobnie jak spółki kapitałowe – pozwalają na ograniczenie ryzyka związanego z prowadzonym biznesem, to powinny być opodatkowane na analogicznych zasadach jak spółki kapitałowe.
Wprowadzenie opodatkowania spółek komandytowych wiązało się z dużym szumem medialnym i napływem często nieprawdziwych bądź nieprecyzyjnych informacji, w jaki sposób od 2021 r. będzie wyglądało opodatkowanie spółek komandytowych, a w szczególności, czy wspólnicy spółek komandytowych po zmianie przepisów będą w gorszej sytuacji, niż wspólnicy spółek kapitałowych (co byłoby nielogiczne, skoro sytuacja spółek komandytowych miała być zrównana z sytuacją spółek kapitałowych).
W tym kontekście zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy celem ustawodawcy było zwolnienie wspólników spółki komandytowej (komandytariuszy) z podatku dochodowego od przychodów z podziału zysku takiej spółki komandytowej (podatnika CIT) na zasadach analogicznych bądź zbliżonych do zwolnienia dla udziałowców i akcjonariuszy spółek kapitałowych?
- Czy wypłata zysków wypracowanych przez spółkę komandytową będącą podatnikiem CIT do swoich wspólników będących osobami prawnymi, może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania CIT na analogicznych zasadach jak dywidenda, czy inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych (na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o CIT)?
- Czy Ministerstwo Finansów zamierza (i kiedy) doprecyzowywać przepisy ustawy o CIT celem jasnego potwierdzenia możliwości stosowania zwolnienia dla zysków wypłacanych ze spółki komandytowej do wspólników (podatników CIT) albo, czy też Ministerstwo Finansów zamierza w tym zakresie wydać interpretację ogólną lub inny komunikat jednoznacznie potwierdzający podejście do tej kwestii?
Wydaje się, że odpowiedzi na powyższe pytania są dość oczywiste w kontekście m.in. brzmienia art. 13 ust. 3 ustawy zmieniającej, jak również odniesienia się do uwag zgłaszanych w trakcie procesu legislacyjnego (gdzie jasno wskazano, że wspólnicy spółek komandytowych mogą korzystać z tzw. zwolnienia partycypacyjnego w przypadku zysków wypracowanych przez spółkę komandytową będącą podatnikiem CIT), niemniej jednak, z uwagi na szum informacyjny, dodatkowe potwierdzenie dla kilku tysięcy podatników okazuje się być niezbędne.
Posłanka Jadwiga Emilewicz
Warszawa, dnia 7 stycznia 2021 r.
Odpowiedź na interpelację nr 17368 w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych wypłat z zysku spółek komandytowych
Szanowna Pani Marszałek
Odpowiadając na interpelację nr 17368 Pani poseł Jadwigi Emilewicz w sprawie zmian w zasadach opodatkowania podatkiem dochodowym spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasad opodatkowania podatkiem dochodowym wypłacanych przez te spółki zysków na rzecz ich wspólników, uprzejmie wyjaśniam:
1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123).
Celem regulacji zawartych w tej ustawie jest między innymi zmniejszenie obciążeń podatkowych w podatku dochodowym dla szerokiej grupy podatników podatku dochodowego, w szczególności dla małych podatników, uproszczenie w zasadach rozliczania podatku dochodowego oraz uszczelnienie systemu podatkowego i eliminowanie nieuczciwej konkurencji podatkowej poprzez wyrównywanie zasad opodatkowania podatkiem dochodowym podatników będących w analogicznej sytuacji gospodarczej.
W ramach realizacji powyższych celów, treścią ww. ustawy wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) nowe regulacje, które nadają spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski status podatnika podatku CIT. Wskazać należy, iż na podstawie przepisów ustawy CIT obowiązujących przed 1 stycznia 2021 r., taka spółka traktowana była jako podmiot podatkowo transparentny, czyli podmiot, którego przychody oraz ponoszone koszty podlegały uznaniu za przychody i koszty jego wspólników.
Zgodnie z wprowadzanymi do ustawy CIT zmianami polegającymi na nadaniu spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski statusu „podatnika podatku dochodowego”, uzyskiwane przez wspólników takiej spółki przychody z udziału w jej zyskach wypracowanych przez taką spółkę już po uzyskaniu przez nią statusu podatnika CIT, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym analogicznie, jak przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Wynika to z definicji przyjętych na gruncie ustawy CIT, a w szczególności przepisów art. 4a pkt 14, 16, 18, 19 i 21 tej ustawy.
Ilekroć ustawa CIT mówi o dochodach z udziału w zyskach osób prawnych lub o wypłacanych dywidendach, to pod tymi pojęciami rozumieć należy również dochody z udziału w zyskach spółki komandytowej mającej status podatnika podatku CIT oraz wypłatę zysku przez taką spółkę. W konsekwencji wypłacane przez taką spółkę zyski wypracowane w okresie, w którym spółka komandytowa posiadała status podatnika CIT, na rzecz innej spółki również będącej podatnikiem CIT (niebędącej komplementariuszem w pierwszej z tych spółek), korzystać będą mogły ze zwolnienia z opodatkowania określonego w art. 22 ust. 4-4d ustawy CIT.
Potwierdzenie powyższego uprawnienia znaleźć także można w treści art. 13 ust. 3 przywołanej na wstępie ustawy nowelizującej, zgodnie z którym, zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy CIT „mają zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółki te stały się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.”.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
Jan Sarnowski
Warszawa, 3 lutego 2021 r.
źródło: sejm.gov.pl