MPP: PKWiU na fakturach
„Czy na fakturach dokumentujących MPP (mechanizm podzielonej płatności, inaczej split payment) jest obowiązek wskazywania nr PKWiU?”
PKWIU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług) to spis produktów znajdujących się w Polsce w obrocie gospodarczym. Jej podstawowym celem jest zastosowanie systematyczne, równocześnie jednak jest ona jednak bardzo istotna w przypadku opodatkowania:
- podatkiem od towarów i usług (VAT) oraz
- podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej.
Niejednokrotnie przedsiębiorcy zastanawiają się czy powinni umieszczać na fakturach kody PKWiU. Wskazać należy, iż co do …
(…) zasady od 2013 roku przedsiębiorca nie ma już obowiązku umieszczania kodów PKWiU. Elementy jakie powinna zawierać faktura określa bowiem art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług (u-VAT), który nie wskazuje na taki obowiązek.
Jednocześnie przytoczony artykuł wskazuje, iż w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem przekracza kwotę 15.000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do cyt. ustawy – faktura powinna zawierać wyrazy „mechanizm podzielonej płatności” (MPP).
Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 3 pkt 1h rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, faktura dokumentująca dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku powinna zawierać wskazanie przepisu ustawy, aktu wydanego na podstawie ustawy, przepisu dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) lub innej podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku.
Powyższe oznacza, iż podatnik jako podstawę zwolnienia z VAT może umieścić na fakturze zarówno przepis ustawy o VAT, jak i numer PKWiU. Jednakże umieszczanie samego numeru PKWiU nadal nie jest obowiązkowe.
Kamil Wywiał – aplikant radcowski
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 03.12.2013 r. w sprawie wystawiania faktur – Dz.U. z 2013 r. poz. 1485.