Odpowiedzialność ubezpieczycieli za szkody majątkowe

house-fire-1548280_640.jpg

W związku z tym, bo mamy ubezpieczenie OC firmy w Compensie, to Compensa wypłaciła odszkodowanie w wysokości około 2.400 zł i potem przyszło pismo z Warty, że mamy zapłacić 2.425,34 zł odszkodowania za zalanie. Odpisaliśmy, że już Compensa zapłaciła i poprosiliśmy o wyjaśnienie o co chodzi. W odpowiedzi nie było żadnego wyjaśnienia tylko wezwanie do zapłaty pod groźbą oddania sprawy do sądu. Jeszcze raz odpisaliśmy prośbę o wyjaśnienie i napisaliśmy że mamy ubezpieczenie i ewentualnie, aby zwrócili się do ubezpieczyciela. W odpowiedzi nie otrzymaliśmy ponownie żadnego wyjaśnienia tylko zawiadomienie o posiedzeniu sądu. Nie wiemy o co chodzi, ale obawiamy się, aby w obecnym chaosie nie przyszedł wyrok do zapłaty. Czy musimy – możemy napisać do sądu pismo procesowe – i opisać te fakty, że Warta nic nie wyjaśniła i skierowała sprawę do sądu? Czy wystarczy pojechać i w sądzie wyjaśnić? Tyle że w epidemii sąd może być zamknięty i sprawa będzie się ciągnęła w nieskończoność? Proszę poradzić co w tym wypadku zrobić, aby sprawa zakończyła się szybko?”

Bazując na opisanym stanie faktycznym sprawy oraz na przedstawionych skanach dokumentacji sądowej i przedsądowej sprawie, poniżej Autor wyjaśnia co następuje.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że z odpowiedzi na pozew sporządzonej przez stronę pozwaną (czy to z treści pisma, czy z powołanych załączników) ani z pism kierowanych na etapie przedsądowym do …

(…) Warty nie wynika, aby strona pozwana kiedykolwiek przedstawiła TU Warcie decyzję Compensa o uznaniu odpowiedzialności za zdarzenie i wypłacie odszkodowania dla poszkodowanego. Gdyby taki dokument został przedstawiony Warcie, być może ubezpieczyciel zwróciłby się do Compensy, aby ten fakt potwierdzić, a tak Warta nie oparła się na samych twierdzeniach pozwanego niepopartych jakimkolwiek dokumentem.

O ile jednak na etapie przedsądowym pozwany może pozwolić sobie na takie niedopatrzenie, o tyle teraz – na etapie sądowym – brak przedstawienia decyzji Compensy o uznaniu odpowiedzialności za szkodę i wypłacie odszkodowania może się skończyć przegraniem procesu i obciążeniem pozwanego kosztami postępowania.

Wszak to na pozwanym, zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego spoczywa ciężar wykazania faktów, z których wywodzi skutki prawne, a to przecież strona pozwana twierdzi, że ich ubezpieczyciel uregulował zobowiązanie.

Wobec powyższego, mając na uwadze, że termin rozprawy wyznaczono na dzień 29.04.2021 r., zalecam, aby pozwany niezwłocznie złożył pismo procesowe, w którym:

  • złoży wniosek dowodowy z dokumentu – decyzji Compensy o przyznaniu odszkodowania – i ten dokument załączy do tegoż pisma (na wszelki wypadek, aby sąd nie oddali tego wniosku jako spóźnionego, warto krótko wyjaśnić, że dopiero od niedawna pozwany jest w posiadaniu tego dokumentu ponieważ zwrócił się do Compensy o wydanie ponownego odpisu decyzji, a poprzednia gdzieś zaginęła, dlatego pozwany nie załączył tego pisma do odpowiedzi na pozew),
  • złoży wniosek dowodowy o zwrócenie się przez tut. Sąd do Compensy celem dostarczenia akt szkody 2410273/1, a to na okoliczność wykazania zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela sprawcy, przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz wydania decyzji o uznaniu odpowiedzialności i wypłacie odszkodowania,
  • z ostrożności procesowej warto zakwestionować wysokość szkody podawanej przez Wartę, a jednocześnie podzielić wniosek dowodowy Warty o powołanie dowodu z opinii biegłego na okoliczność wyceny szkody.

Jeżeli dla strony pozwanej nie stanowi to znaczącego utrudnienia, może również stawić się na termin rozprawy wyznaczonej na dzień 29.04.2021 r. celem ustnego powielenia wniosków dowodowych powołanych w piśmie procesowym.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 23.04.1964 r. Kodeks cywilny – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740.