Epidemia i formy pomocy dla mikro firm

portal_pieniądze-65.jpg

„Czy istnieje jakakolwiek pomoc z powodu COVID-19 dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą od października 2020 r.? Czy te osoby muszą radzić sobie same (jak straciły prace i próbują się przekwalifikować i stanąć na własnych nogach)?”

Po zapoznaniu się z treścią zapytania Czytelnika, Autor niniejszej odpowiedzi postanowił przeanalizować wszelkie dostępne pomoce dla jednoosobowej działalności gospodarczej przewidziane prze Tarcze Antykryzysowe.

Z wszelkimi możliwościami pomocy oferowanymi przez Tarcze Antykryzysowe można …

(…) zapoznać się chociażby na stronie gov.pl – została tam wymieniona długa lista wszelkich możliwych pomocy takich jak dotacje, pożyczki, zwolnienia z ZUS, ale też innego rodzaju jak fakultatywne kary za błędy w JPK VAT, możliwość zwolnienia od podatku od nieruchomości, rozłożenie zaległego podatku na raty czy  uzyskiwanie ulg w spłacie czynszów najmu, dzierżawy i użytkowania nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego.

Niestety z treści zapytania Czytelnika nie wynika rodzaj wykonywanej jednoosobowej działalności gospodarczej (kody PKD), lecz wskazano istotną informację na temat rozpoczęcia działalności, a mianowicie od października 2020 r. (jak wyjaśniono – decyzja o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej była podyktowana utratą pracy i koniecznością przekwalifikowania się).

Wyjaśnić należy, że zdecydowana większość pomocy z Tarcz Antykryzysowych jest skierowana do przedsiębiorców prowadzących swoją działalność dłużej niż od października 2020 r.
Są pewne pomoce, które nie są uzależnione od czasokresu prowadzenia działalności, na przykład zapłacenie później lub rozłożenie na raty należności ZUS. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek. Jeśli wniosek zostanie złożony w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, wówczas opłata prolongacyjna nie zostanie naliczona od należności za okres od 01.01.2020 r.

Z treści zapytania Czytelnika niestety nie wynika również jakiej formy pomocy oczekiwałby Czytelnik – przedsiębiorca – czy zależy mu na ulgach, zwolnieniach, rozłożeniach na raty itp. czy raczej na uzyskaniu wsparcia finansowego, tj. „zastrzyku gotówki”.

Jeżeli Czytelnikowi zależy bardziej na pożyczce czy dotacji, bardziej pomocnymi narzędziami w uzyskaniu potrzebnych funduszy aniżeli Tarcze Antykryzysowe mogą okazać się dotacje unijne czy pomoce PFR – pfr.pl (Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw). Warto poszukiwać w wyszukiwarkach dotacji unijnych (według województw) albo zapoznać się z propozycjami wsparcia  dla rozwoju biznesu na stronie internetowej PARP – parp.gov.pl.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat