Nauczyciele: Utrata uprawnień do nauczania

ekonomia_informacje-35.jpg

„Cofnięcie misji, a rozwiązanie stosunku pracy. Nauczyciel religii od 27.04.2021 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim, w dniu 30.04.2021 r. cofnięto mu skierowanie do nauczania religii w szkole. Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Z jaką datą powinnam rozwiązać stosunek pracy? Czy zwolnienie lekarskie wstrzymuje w tej sytuacji procedurę rozwiązania stosunku pracy?”

Zgodnie z …

(…) § 5 ust. 2 rozporządzenia MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, cofnięcie skierowania jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole. O cofnięciu skierowania właściwe władze kościołów lub innych związków wyznaniowych powiadamiają dyrektora przedszkola lub szkoły oraz organ prowadzący. Na okres pozostały do końca roku szkolnego kościół lub inny związek wyznaniowy może skierować inną osobę do nauczania religii, z tym że równocześnie pokrywa on koszty z tym związane.

Przepis ten zakłada zatem, że cofnięcie skierowania do nauki religii jest równoznaczne z natychmiastowym zaprzestaniem wykonywania tych zajęć przez osobę, która uprawnienia straciła, w tym w trakcie roku szkolnego. Tymczasem przepisy Karty Nauczyciela nie do końca umożliwiają takie działanie.

Należy tu w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na treść art. 23 ust. 1 pkt 6 KN, zgodnie z którym stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole. Zgodnie z ust. 2 pkt 6 tej regulacji rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.

W przypadku nauczyciela religii zatrudnionego na podstawie mianowania cofnięcie skierowania do nauczania religii wywołuje więc skutek prawie natychmiastowy. Zauważyć jednak należy, że podobnego rozwiązania, które odnosiłoby się do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, nie ma w Karcie Nauczyciela.

Pytanie zatem, jak należy rozumieć utratę uprawnień – już w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania wywołuje ona skutek nie do końca natychmiastowy, natomiast w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę dyrektor może jedynie wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, przy czym jeżeli jest on nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, to rozwiązanie umowy następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Oznaczałby to z kolei, że wypowiedzenie powinno zostać doręczone nauczycielowi jeszcze w maju. Jeżeli natomiast utrata uprawnień nastąpiłaby później, to dyrektor szkoły traci możliwość złożenia wypowiedzenia nauczycielowi.

Taka interpretacja nie zgadza się jednak z tą częścią § 5 ust. 2 cyt. rozporządzenia, która mówi, iż na okres pozostały do końca roku szkolnego kościół lub inny związek wyznaniowy może skierować inną osobę do nauczania religii, z tym że równocześnie pokrywa on koszty z tym związane.

Skoro zatem można skierować inną osobę w miejsce tej, która utraciła uprawnienia i może się wydarzyć w trakcie roku szkolnego uznać należy, że jest to argument przemawiający za natychmiastowym rozwiązaniem stosunku pracy, podobnym w swojej konstrukcji do regulacji art. 52 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

W efekcie utrata skierowania ma skutek natychmiastowy, a zwolnienie lekarskie nie chroni przed utratą pracy.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 14.04.1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach – Dz.U. z 2020 r. poz. 983.
  2. Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.
  3. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320.