Czas pracy: Święto w sobotę i dzień wolny od pracy

PHOTO-2020-11-30-14-09-40.jpg

„Pracodawca ma 3 miesięczny okres rozliczeniowy i wyznaczył za 01.05.2021 r. dzień wolny 04.06.2021 r. Co w sytuacji gdy w miesiącu maju został zatrudniony pracownik na okres próbny i umowa kończy się 31.05.2021 r., a pracownik nie będzie miał przedłużonej umowy? Czy należy mu się rekompensata za niewykorzystany dzień wolny?”

Stosownie do treści …

(…) art. 130 § 2 Kodeksu pracy – każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli więc święto przypada w sobotę, wówczas pracownikowi pracującemu od poniedziałku do piątku, pracodawca powinien oddać w zamian dzień wolny w ciągu standardowego tygodnia pracy. Co ważne, dzień ten należy wykorzystać do końca okresu rozliczeniowego.

Nie należy zapominać, że to pracodawca decyduje, który dzień będzie dniem wolnym od pracy, ponieważ jego zadaniem i obowiązkiem zarazem jest zapewnić właściwą organizację pracy w danym zakładzie pracy.

Co jednak w sytuacji, gdy z pracownikiem zostaje rozwiązany stosunek pracy przed nadejściem dnia wolnego od pracy wyznaczonego przez pracodawcę w zamian za święto przypadające w sobotę?

Otóż, moim zdaniem w takiej sytuacji pracodawca mając wiedzę, że stosunek pracy rozwiąże się z pracownikiem czy to na skutek wypowiedzenia umowy o pracę czy na skutek upływu czasu na który była zawarta umowa o pracę, przy założeniu braku woli kontynuowania stosunku pracy (tak jak to ma miejsce w stanie faktycznym opisanym w pytaniu) powinien w pierwszej kolejności indywidualnie ustalić z pracownikiem inny dzień wolny przypadający w okresie wypowiedzenia bądź w okresie obowiązywania jeszcze umowy o pracę lub ostatecznie wypłacić mu odpowiednie wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem. To drugie rozwiązanie ma swoje faktyczne uzasadnienie w tym, że stosunek pracy ustaje w trakcie trwania danego okresu rozliczeniowego.

Innymi słowy, w sytuacji, gdy pracownik nie ma możliwości odebrania dnia wolnego lub dzień ten nie został mu wyznaczony, wówczas oprócz wynagrodzenia zasadniczego, przysługuje mu dodatek za nadgodziny w wysokości 100%.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320.