Nowe prawo: CIT w sp. komandytowych

desk-4472634_640.jpg

„Spółka komandytowa od 01.05.2021 r. stanie się płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych – CIT. Przy założeniu spełnienia odpowiednich kryteriów [przychody osiągnięte nie przekroczyły równowartości 2 mln EUR + status małego podatnika] będzie to podatek CIT w wysokości 9%. W m-cu wrześniu 2021 r. zamierzamy przekształcić spółkę komandytową w Spółkę kapitałową [sp. z o.o.], której udziałowcami zostaną dotychczasowi komandytariusze przekształcanej spółki komandytowej. Prosimy o informację czy zamierzone przekształcenie będzie „przekształceniem spółki w inną spółkę”, a po przekształceniu spółka przekształcona [kapitałowa, sp. z o.o.] będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych [CIT] również w wysokości 9%?”

W związku z uzyskaniem od 01.05.2021 r. statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przez …

(…) spółki komandytowe Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zmienił się jedynie status podatkowy spółek komandytowych. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, pomimo iż spółki komandytowe prowadzące działalność zostały dopiero podatnikami CIT, to Ministerstwo nie traktuje takich spółek jako rozpoczynających działalność. Spółki komandytowe są zatem kontynuatorami wcześniejszej działalności, tj. prowadzonej przed 01.01.2021 r.

Zrozumiałym jest zatem, że istniejąca już wcześniej spółka komandytowa może korzystać z podatku CIT w wysokości 9% po spełnieniu ustawowych przesłanek.

Z zapytania Czytelnika wynika jednak, iż planowane jest przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jeszcze w 2021 roku.

Zgodnie z art. 19 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u-CIT) podatnik, który został utworzony w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną, nie stosuje przepisu ust. 1 pkt 2 (dotyczącym stawki CIT w wysokości 9%) w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

Warto odnieść się do słowniczka w art. 4a jak rozumiana jest w ustawie o CIT spółka oraz spółka niebędąca osobą prawną.

Zgodnie z definicją spółki niebędącej osobą prawną zawartą z art. 4a ust. 14 u-CIT oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 21. Z kolei w myśl art. 4a ust. 21 spółką jest:

a) spółka posiadającą osobowość prawną, w tym także spółka zawiązana na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółka kapitałowa w organizacji,

c) spółki, o których mowa w 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, (tj. spółek komandytowe i spółki komandytowo-akcyjne) mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d) spółka niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Po analizie powyższych przepisów, w ocenie Autora, przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powinno pozwolić na dalsze korzystanie z preferencyjnej stawki podatku CIT w wysokości 9%, bowiem przekształcona zostaje spółka, o której mowa w art. 4a ust. 21 pkt c w zw. z art. 1 ust. 3 pkt 1 u-CIT, w inną spółkę, o której mowa w art. 4a ust. 21 pkt a u-CIT. Oczywiście Autor założył, że istniejąca spółka komandytowa ma siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

Z daleko posuniętej ostrożności, aby mieć całkowitą pewność, Autor proponuje, aby Czytelnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przedstawiając swoje stanowisko poparte chociażby powyższą argumentacją dotyczącą rozumienia przepisów.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm.