Nowe przepisy zamówień publicznych

contract-4313684_640.jpg

Czy w przypadku wspólnika spółki z o.o. niezatrudnionego w spółce, posiadającego wymagane w zamówieniu publicznym uprawnienia (zdolność zawodowa), będącego właścicielem innej firmy jednoosobowej, należy powołać się na zasoby tej firmy i przedłożyć w ofercie zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby, czy można go traktować jako zasób własny spółki? Wspólnik widnieje w KRS naszej spółki, ale rozliczenie współpracy nastąpi na podstawie faktury wystawionej przez jednoosobową firmę wspólnika.”

Niejednokrotnie realizacja skomplikowanego zamówienia pociąga za sobą konieczność skorzystania z zasobów podmiotu trzeciego lub zaangażowania podwykonawców. Zasady udostępniania owych zasobów podmiotu trzeciego zostały określone w niedawno znowelizowanych przepisach …

(…) ustawy Prawo zamówień publicznych (art. 118 – art. 124) dalej jako Pzp.

W ślad znowelizowanych przepisów dotyczących zamówień publicznych wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej podmiotów udostępniających zasoby, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków prawnych. W przypadku warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia wykonawcy mogą polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, jeśli podmioty te wykonają roboty budowlane lub usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane.

Aby wykonawca mógł skorzystać z zasobów podmiotu trzeciego winien przedłożyć zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji danego zamówienia lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający, że wykonawca realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów.

Owe zobowiązanie powinno potwierdzić, iż stosunek łączący wykonawcę z podmiotami udostępniającymi zasoby gwarantuje rzeczywisty dostęp do tych zasobów oraz określić w szczególności:

1) zakres dostępnych wykonawcy zasobów podmiotu udostępniającego zasoby;

2) sposób i okres udostępnienia wykonawcy i wykorzystania przez niego zasobów podmiotu udostępniającego te zasoby przy wykonywaniu zamówienia;

3) czy i w jakim zakresie podmiot udostępniający zasoby, na zdolnościach którego wykonawca polega w odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, zrealizuje roboty budowlane lub usługi, których wskazane zdolności dotyczą.

Zwrócić należy uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 120 Pzp, jeśli zamawiający poniesie szkodę powstałą wskutek nieudostępnienia zasobów, podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, odpowiada solidarnie z wykonawcą, który polega na jego sytuacji finansowej lub ekonomicznej, chyba że nie ponosi winy.

Odnosząc się do treści pytania wskazać należy, iż brak jest podstaw do uznania firmy wspólnika za zasób własny spółki, w szczególności, jeśli dotyczy to jego uprawnień zawodowych. Spółka z ograniczona odpowiedzialnością jest bowiem odrębnym podmiotem posiadającym osobowość prawną. Zgodnie z art. 118 ust. 3 Pzp, wykonawca (spółka z o.o.) realizujący zamówienie, w przypadku zamiaru skorzystania z zasobów podmiotu trzeciego jest zobowiązany udowodnić, iż realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów.

Sam fakt, iż jednym ze wspólników spółki jest osoba prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca odpowiednie uprawnienia wydaje się być niewystarczający. Z zasobów wspólnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą należy zatem skorzystać w drodze ich udostępnienia poprzez przedłożenie odpowiedniego zobowiązania.

Kamil Wywiał – aplikant radcowski

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 11.09.2019 r. Prawo zamówień publicznych – Dz.U. z 2019 r. poz. 2019 z późn. zm.