Szkoły: Wypowiedzenie umowy nauczycielowi
„W ubiegłym roku szkoła nasza była szkołą ośmioklasową. Nauczycielowi zmieniłam umowę na czas nieokreślony od 01.03.2020 . Od 01.09.2020 r. szkoła nasza jest szkołą trzyklasową. Wspomniana pracownica pracuje jako nauczyciel wspomagający w klasie III. Od przyszłego roku nie mam dla niej godzin, bo wraca nauczycielka z urlopu wychowawczego, której muszę zapewnić etat. Oprócz tego w szkole pracują dwie nauczycielki, które są w okresie ochronnym (57 lat). Od 01.04.2021 r. pracownica przebywa na zwolnieniu chorobowym, bo jest w ciąży. Z końcem maja chciałam wypowiedzieć jej umowę o czym poinformowałam ją telefonicznie, ale pracownica odmówiła zasłaniając się tym, że jest w okresie ochronnym. Co należy zrobić w obecnej sytuacji, czy jest możliwość skutecznego wypowiedzenia jej tej umowy? W momencie gdyby ta pracownica w przyszłości wróciła z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dalej nie byłoby dla niej godzin w szkole.”
W chwili obecnej nie ma prawnej możliwości jednostronnego wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi opisanemu w pytaniu. Należy zauważyć, że zgodnie z …
(…) art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela, wypowiedzenie nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych, jak brak godzin, następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Ostatnim dopuszczalnym terminem wręczenia wypowiedzenia w danym roku jest zatem maj.
Jeżeli w tym czasie nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim to istotnie znajdował się w okresie ochronnym, w trakcie którego nie było dopuszczalne wręczenie wypowiedzenia. Przeoczenie terminu na jego dostarczenie oznacza jednak, że dyrektor stracił możliwość jednostronnego rozwiązania stosunku pracy nauczyciela, czyli za wypowiedzeniem.
Pozostaje wystąpić do nauczyciela z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia stron, ale na takie rozwiązanie nauczyciel musiałby wyrazić zgodę. W przypadku, jeżeli tego nie uczyni niezbędne będzie zapewnienie mu godzin dydaktycznych w kolejnym roku.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.