Cudzoziemcy: Rejestracja pojazdu, a prawo meldunkowe
„Wynajmuję pokój osobie z Ukrainy, która kupiła samochód w Polsce i w urzędzie komunikacji powiedzieli jej, że aby go tu zarejestrować musi mieć meldunek nawet tymczasowy. Czy jest tak rzeczywiście? Czy coś mi grozi po takim meldunku np. na miesiąc? Jak się zabezpieczyć by taki meldunek nie był problematyczny względem jakiś spraw z wynajmującym, możliwymi jego roszczeniami itp.?”
W ocenie Autora, żądanie urzędnika z wydziału komunikacji …
(…) nie znajduje podstaw w aktualnym stanie prawnym, bowiem w żadnym przepisie nie ma mowy o konieczności meldunku stałego bądź tymczasowego w przypadku rejestracji pojazdu.
Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
Oznacza to, że organem właściwym miejscowo w sprawach rejestracji pojazdu jest starosta (prezydent) miejsca zamieszkania (siedziby) wnioskodawcy, co nie ma nic wspólnego z meldunkiem stałym czy tymczasowym.
Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Tutaj również nie ma słowa o meldunku, który jest czynnością techniczną. Można mieć przecież inny meldunek, a w innym miejsce zamieszkania.
Przepisy wskazują, że samochód powinien być zarejestrowany tam, gdzie będzie on użytkowany i gdzie mieszka na stałe jego właściciel, co oznacza, że znaczenie ma jedynie adres zamieszkania.
Dowodem wykazującym miejsce zamieszkania może być, np. umowa najmu mieszkania, deklaracja PIT albo umowa o pracę.
Należy pamiętać, iż sama rejestracja pojazdu następuje w drodze decyzji administracyjnej, zaś wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych jest czynnością materialno-techniczną.
Jeżeli zatem rejestracja pojazdu odbywa się w drodze decyzji administracyjnej, oznacza to, że od takiej decyzji (także odmownej) przysługuje odwołanie w terminie 14 dni – odwołanie w formie pisemnej kieruje się do właściwego Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem starosty, który odmówił rejestracji pojazdu.
Należy być ostrożnym, bowiem być może ukraiński najemca mieszkania potrzebuje w istocie meldunku tymczasowego w wynajmowanym mieszkaniu do innych celów, niekoniecznie związanych z rejestracją zakupionego samochodu.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 23.04.1964 r. Kodeks cywilny – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740.
- Ustawa z dn. 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym – Dz.U. z 2021 r. poz. 450 z późn. zm.