Epidemia i dofinansowanie dla przedsiębiorców
„Prowadzę działalność gospodarczą o określonym NIP (znanym dla red.), jakie są teraz możliwości dofinansowania mojej działalności?”
Środki pozyskane w ramach dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej lub w celu jej rozwoju ułatwiają pozyskać niezbędny kapitał do rozwoju firmy, a także zwiększenia jej konkurencyjności. W okresie pandemii SARS-CoV-2 dotacje jako formy wsparcia były także jednym z rozwiązań przyjętych w związku z trudną sytuacją gospodarczą przedsiębiorców.
W pierwszej kolejności wskazać należy na dofinansowanie określone w ramach …
(…) art. 15zzc. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zgodnie z którym osoby prowadzące działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 mogą ubiegać się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wysokość wsparcia uzależniona jest od wysokości procentowego spadku obrotów. W przypadku spadku obrotów o:
- co najmniej 30% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
- co najmniej 50% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
- co najmniej 80% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.
Niestety dnia 10.06.2021 roku nabór wniosków o skorzystanie z tej formy wsparcia się zakończył, bowiem zgodnie z art. 31zzn. przywołanej powyżej ustawy dofinansowanie to mogło być udzielone do 30.06.2021 roku.
Ponadto w ramach rozwiązań przyjętych w tzw. tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą wnioskować również o jednorazowe dotacje z Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dotacja ta przeznaczona jest jednakże jedynie dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności, jednym z kodów wskazanym w § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.
W Pani przypadku zgodnie z informacją zawartą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przeważająca działalność gospodarcza to działalność w zakresie specjalistycznego projektowania (Kod PKD 74.10.Z), która niestety nie została uwzględniona w przywołanym przepisie.
Jeśli chodzi o dofinansowania bardzo szeroki ich zakres oferowany jest także w ramach różnorodnych programów unijnych. Dotyczy to zarówno podjęcia działalności gospodarczej oraz jej rozwoju. Skorzystać można np. z funduszy na rozwój konkurencyjności firm w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które umożliwiają dofinansowanie prac budowlanych lub remontowych, zakupu sprzętu, maszyn i innych środków trwałych czy też zakup usług. Najczęściej jednak, aby uzyskać dotację należy realizować przedsięwzięcie innowacyjne (to znaczy wprowadzające nowe albo ulepszające dotychczasowe produkty lub usługi na skalę całego województwa).
Na koniec warto także wspomnieć o formach wsparcia realizowanych przez urzędy pracy. W urzędach pracy można ubiegać się bowiem o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej, a także o wsparcie w tworzeniu nowych miejsc pracy w formie organizacji prac interwencyjnych, stażu, jednorazowej refundacji kosztów z tytułu składek ZUS czy też refundacji kosztów wyposażania lub doposażenia stanowiska pracy. Niemniej jednak ze wskazanych form skorzystać można dopiero w przypadku chęci zatrudnienia osoby bezrobotnej.
Kamil Wywiał – aplikant radcowski
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – Dz.U z 2020 r. poz. 1842 z późn. zm.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 26.02.2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 – Dz.U. poz. 371 ze zm.