Koszty pracowniczych spotkań integracyjnych
„Firma będąca agencją pracy tymczasowej, organizuje imprezy integracyjne dla swoich pracowników oraz dla pracowników tymczasowych (pracujących u klienta). Czy koszty imprez integracyjnych będą mogły stanowić w całości koszty uzyskania przychodu? Czy pracownicy tymczasowi powinni być rozliczani w inny sposób, jeśli koszt ich udziału w imprezie integracyjnej będzie fakturowany na klienta?”
Organizowanie imprez integracyjnych przez pracodawcę pozwala na zbudowanie relacji między pracownikami oraz poprawę ich wzajemnej komunikacji co w efekcie może przełożyć się na zwiększenie efektowności ich pracy. Co do zasady koszty organizacji takich imprez będą stanowić koszt uzyskania przychodu.
Zgodnie z definicją, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Należy przy tym zauważyć, że definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać …
(…) indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej.
W wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach prawa podatkowego wielokrotnie podkreślano, że podatkowymi kosztami uzyskania przychodu są także – co do zasady – tzw. „koszty pracownicze”, które obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, ale mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji, np. w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych, spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń itp.
Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy. Koszt organizacji imprezy integracyjnej dla pracowników tymczasowych może stanowić zatem koszt uzyskania przychodu dla agencji pracy tymczasowej.
Z uwagi na status pracowników tymczasowych niejednokrotnie pojawiają się wątpliwości czy przedsiębiorca korzystający z usług pracownika tymczasowego również może potrącać w kosztach podatkowych wydatki ponoszone na takiego pracownika (np. w przypadku refakturowania). W takim przypadku również należy udzielić odpowiedzi twierdzącej pod warunkiem spełnienia ogólnych warunków zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.
Potwierdza to przykładowo w interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dn. 04.12.2009 r. (nr ILPB3/423-775/09-2/MC), w której wprost wskazano, iż koszty posiłków oraz innych artykułów spożywczych przekazywanych pracownikom oraz pracownikom agencji pracy tymczasowej podczas szkoleń, warsztatów (służące utrzymaniu koncentracji i percepcji ich uczestników) oraz spotkań integracyjnych i motywacyjnych odpowiadają kryteriom wynikającym z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u-CIT) i mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 u-CIT) oraz racjonalności dla osiągnięcia przychodu.
Powyższe oznacza, iż jeśli koszt udziału pracowników tymczasowych w imprezie integracyjnej będzie fakturowany na klienta agencji, na którego rzecz pracownicy świadczą pracę (pracodawcę użytkownika), to będą one stanowić dla niego koszty uzyskania przychodu.
Odnosząc się zaś do ostatniej części pytania w nawiązaniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 08.07.2014 roku sygn. akt: K 7/13, udział pracownika w imprezie integracyjnej nie stanowi dla tego pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu, z uwagi na brak wystąpienia obiektywnego kryterium przysporzenia majątkowego. Trybunał wprost wskazał, iż nawet jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu (konferencji, szkoleniu) dobrowolnie, po jego stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku bowiem nie sposób zakładać, że gdyby nie „kursokonferencja” organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Zdaniem Trybunału trudno też poważnie utrzymywać, że przychodem pracownika z umowy o pracę czy stosunku służbowego jest możliwość okazjonalnego uczestnictwa w obiedzie czy kolacji, a wartość zjedzonych przez niego potraw i wypitych napojów wyznacza podstawę opodatkowania.
Kamil Wywiał – aplikant radcowski
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm.