Wprowadzenie wyposażenia z JDG do spółki z o.o.

website-1624028_640.png

„W działalności gospodarczej nie mam środków trwałych. Komputery ujęte są w wyposażeniu, a samochód został kupiony prywatnie i jest wykorzystywany w celach firmowych. I jeśli jest taka opcja podobnie chciałabym to zorganizować w sp. z o.o., aby dalej móc rozliczać 50% VAT i 75% kosztów. Tylko jak formalnie przenieść te wszystkie rzeczy do sp. z o.o.? Działalność prowadzona jest i przez jakiś czas dalej będzie w mieszkaniu, także w tym przypadku chyba korzystnie jest podpisać umowę najmu mieszkania i odprowadzać 8,5% podatku, czy w kwocie umowy najmu można ująć wszystkie koszty np. prądu, czynszu wyliczone proporcjonalnie od części mieszkania przeznaczonej na działalność?”

Po zakończeniu działalności gospodarczej majątek, który należał do firmy, staje się …

(…) majątkiem prywatnym osoby prowadzącej działalność.

Oznacza to, że wspólnik, który poprzednio prowadził działalność gospodarczą, może nadal dysponować tym majątkiem i wynająć lub użyczyć prywatne składniki majątku spółce z o.o., która jest przecież odrębnym bytem prawnym od wspólników.

W przypadku umowy najmu jako formy odpłatnej należy pamiętać o opodatkowaniu przychodu z wynajmu dokonanego przez osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej, ewentualnie o ryczałcie od najmu prywatnego. Z kolei sam czynsz najmu będzie stanowić koszt dla spółki z o.o.

Świadczeniem nieodpłatnym dla spółki będzie użyczenie spółce rzeczy ruchomych. Wartość tego nieodpłatnego świadczenia stanowi przychód podatkowy spółki z o.o. Za to wspólnik, który dokonuje użyczenia, z uwagi na jego nieodpłatny charakter, nie zostaje obciążony żadnym podatkiem.

W rezultacie najbardziej optymalną formą jest wynajęcie tych składników w oparciu o zryczałtowaną formę. Ryczałt wynosi tylko 8,5%, a więc znacznie mniej niż stawki skali podatkowej obowiązującej na gruncie podatku PIT oraz stawki obowiązującej na gruncie podatku CIT, którą opodatkowane byłyby przychody z nieodpłatnych świadczeń.

Warto jeszcze nadmienić, że wniesienie rzeczy aportem (jako wkład niepieniężny) do spółki kapitałowej jest formą zbycia rzeczy, chociaż nie sprzedażą, dlatego Autor zaleca tu ostrożność z wyborem takiej opcji, biorąc pod uwagę to, co zostało wspomniane wyżej, tj. 6-letni okres, aby nie płacić podatku dochodowego od majątku zlikwidowanej działalności gospodarczej.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat