Polacy nie dostają pieniędzy za nadgodziny – raport ADP
Z badania ADP „Workforce View 2020” wynika, że coraz więcej polskich pracowników boryka się z problemem bezpłatnych nadgodzin. Aż 45 proc. badanych przyznaje, że pracodawcy nie płacą im za przepracowane godziny nadliczbowe. Rozpowszechniony obecnie przez pandemię koronawirusa model pracy zdalnej pogłębia ten problem.
Z raportu „Workforce View 2020” firmy ADP wynika, że obecnie już niemal co drugi Polak deklaruje, że nie otrzymuje wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny. Problem ten dotyczy głównie osób młodych. Najrzadziej dotyka osób powyżej 55. roku życia, ponieważ aż 66 proc. z nich twierdzi, że nie zdarza im się pracować za darmo. Z kolei spośród najmłodszych pracowników – przedstawicieli pokolenia Z (w wieku 18-24 lata) – aż połowa (50 proc.) przyznaje, że nie otrzymuje wynagrodzenia za przynajmniej jedną godzinę pracy w tygodniu.
Kiedy nadgodziny są legalne?
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może polecić pracownikowi wykonanie obowiązków poza jego podstawowym wymiarem czasu pracy. Jednak dotyczy to zaledwie kilku uzasadnionych przypadków:
- w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego,
- ochrony mienia lub środowiska albo
- usunięcia awarii oraz w razie szczególnych potrzeb pracodawcy.
Nie może być to więc regularna praktyka. Ponadto pracodawca jest zobowiązany do rozliczenia z pracownikiem przepracowanych godzin nadliczbowych. Ustawodawca w tym zakresie daje dwie opcje – pracodawca może oddać pracownikowi odpowiednią liczbę wolnych godzin lub odpowiednio wyliczony ekwiwalent pieniężny. Sposoby te określają ściśle przepisy kodeksu pracy.
źródło: ADP