Kary za nieprzestrzeganie przepisów o zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych – zmiany w Kodeksie pracy
Od dnia 1 grudnia 2021 roku obowiązują zmiany w k.p. dotyczące kar za nieprzestrzeganie przepisów o zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych.
Korekty legislacyjne w tym zakresie wynikają z przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny (Dz.U. poz. 1162).
Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania przepisów k.p. do unormowań o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ).
W ramach przepisów zmieniających nowe brzmienie nadano:
- 281 § 2 k.p.,
- 282 § 3 k.p.
Zmodyfikowane wyżej wskazane zapisy k.p. uwzględniają jeden z przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1909), czyli art. 2 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.
Przepis ten stanowi, że w KRZ ujawnia się informacje o osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.
Pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, która zatrudni pracownika figurującego w KRZ jako dłużnik alimentacyjny, nie potwierdzając jednocześnie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy – podlega karze grzywny od 1500 zł do 45 000 zł.
Takiej samej karze podlega ten, kto wbrew obowiązkowi wypłaca wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracownikowi będącemu osobą, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o Krajowym Rejestrze Zatrudnionych.
Orzekanie w sprawach o wykroczenia odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. z 2021 r. poz. 457, z późn. zm.), przy czym w tych sprawach oskarżycielem publicznym jest inspektor pracy.
M.O.