Funkcjonowanie oświaty na terenach kryzysu granicznego

cabinets-5231007_640.png

Dnia 09.11.2021 r. minister edukacji podpisał rozporządzenie, na podstawie którego dyrektorzy szkół i placówek znajdujących się na terenach graniczących z Republiką Białorusi mogą zawiesić zajęcia z powodu utrzymującego się zagrożenia bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego, związanego z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Konieczna jest jednak do tego zgoda właściwego organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Przepisy …

(…) rozporządzenia MEiN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi weszły w życie z dniem ogłoszenia (10.11.2021 r.) i stanowią, że do 30 listopada br. na obszarze powiatów: augustowskiego, bialskiego, białostockiego, hajnowskiego, łosickiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego i włodawskiego dyrektor publicznej lub niepublicznej jednostki systemu oświaty – za zgodą organu prowadzącego tę jednostkę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny – może zawiesić wszystkie lub poszczególne zajęcia w tej jednostce. Zawieszenie zajęć może dotyczyć w szczególności grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej jednostki systemu oświaty.

Zawieszenie odpowiednio wszystkich lub poszczególnych zajęć będzie równoznaczne z ograniczeniem w całości lub w części funkcjonowania publicznej lub niepublicznej jednostki systemu oświaty.

Do jednostek systemu oświaty, których funkcjonowanie zostało w całości lub w części ograniczone, mają być stosowane przepisy wydane na podstawie art. 30c ustawy Prawo oświatowe w zakresie dotyczącym jednostek systemu oświaty ograniczonych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w tym w szczególności reguła, że zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W przypadku gdy nie jest to możliwe, dyrektor jednostki systemu oświaty ma obowiązek ustalić inny sposób realizowania zajęć. Sposób realizacji zadań jednostki systemu oświaty innych niż realizacja zajęć również ustali dyrektor tej jednostki. O sposobie realizacji zajęć i innych zadań jednostki systemu oświaty będzie on zobowiązany poinformować organ prowadzący tę jednostkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Omawiane rozp. zostało wydane na podstawie art. 30b u.P.o., zgodnie z którym w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu dzieci i młodzieży minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, może czasowo ograniczyć lub czasowo zawiesić funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze kraju lub jego części, uwzględniając stopień zagrożenia na danym obszarze.

Jak informuje MEiN, powołując się na dane z SIO, na terenie miejscowości objętych stanem wyjątkowym w części województw podlaskiego i lubelskiego znajdują się 42 szkoły, do których uczęszcza 6.074 uczniów: 4.665 uczniów mieszka w tych miejscowościach, a 573 uczniów zamieszkuje poza gminami objętymi stanem wyjątkowym.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dn. 09.11.2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi – Dz.U. z 2021 r. poz. 2037.
  2. Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2021 r. poz. 1082.