Epidemia i edukacja stacjonarna w czasie edukacji zdalnej

homeschooling-5121262_640.jpg

„W związku z rozporządzeniem o wprowadzeniu nauki zdalnej od 20.12.2021 r.  rodzice większości uczniów uczęszczających do prowadzonej przeze mnie niepublicznej szkoły podstawowej złożyli oświadczenia, że:

– nie mają możliwości zapewnienia opieki dzieciom w szkole;

– nie mają dobrego połączenia z internetem;

– nie mają sprzętu komputerowego itp. i proszą o zorganizowanie edukacji stacjonarnej na terenie szkoły.

Szkoła jest malutka – 50 uczniów. Czy mogę takie zajęcia zorganizować w szkole? Czy jako dyrektor szkoły i jednocześnie organ prowadzący mogę mieć jakieś prawne konsekwencje?”

Od kilku dni obowiązuje …

(…) rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia „od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:

  • szkół podstawowych;
  • szkół ponadpodstawowych;
  • placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;
  • szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne oraz placówek artystycznych;
  • szkół artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.”

Zgodnie z § 3 ust. 1-2 tego rozporządzenia „w jednostce systemu oświaty, której funkcjonowanie zostało w całości lub w części ograniczone zgodnie z § 1 ust. 1, zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. W przypadku gdy zawieszone zajęcia nie mogą być realizowane w sposób, o którym mowa w ust. 1, dyrektor jednostki systemu oświaty ustala inny sposób realizowania tych zajęć.”

Natomiast według § 4 ust. 1-2 ww. aktu wykonawczego „od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. dyrektor szkoły podstawowej oraz szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, na wniosek rodziców uczniów uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej odpowiadającym klasom I–III szkoły podstawowej, którzy nie mogą zapewnić opieki swoim dzieciom w tym okresie, ma obowiązek zorganizować dla nich opiekę w szkole, do której uczęszczają. Dyrektor szkoły umożliwia dzieciom objętym opieką, o której mowa w ust. 1, realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.”

Reasumując, dyrektor na wniosek rodziców uczniów klas I-III, którzy nie mogą zapewnić opieki swoim dzieciom w tym okresie, ma obowiązek zorganizować dla nich opiekę w szkole. Dzieciom tym dyrektor umożliwia realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dn. 13.12.2021 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz.U. 2021 r. poz. 2301.