CEIDG – zmiany w korzystaniu przez internet
Z dniem 13 grudnia 2021 roku zmianie uległ sposób elektronicznego składania wniosków do CEIDG. Konto użytkownika na ceidg.gov.pl zastąpione zostało przez Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl.
Co się zmieniło
Dotychczasowe usługi elektroniczne dla przedsiębiorców znajdujące się na stronie ceidg.gov.pl zostały przeniesione na portal Biznes.gov.pl. Konto użytkownika na CEIDG zostało zastąpione Kontem Przedsiębiorcy.
Ważne! Aby uzyskać dostęp do Konta Przedsiębiorcy należy się zalogować. Jak to zrobić? Polecamy instrukcję krok po kroku.
Zmienił się sposób składania wniosków online do rejestru CEIDG i wzór formularza wniosku, który zastąpiony jest specjalnym kreatorem online znajdującym się na portalu Biznes.gov.pl. Oprócz tego został wprowadzony nowy wygląd zaświadczeń CEIDG. Dostępna jest także nowa odsłona aplikacji dla urzędników.
Nowe formularze, wzory wraz z instrukcjami dostępne są na stronie Biznes.gov.pl/ceidg. Natomiast usługi CEIDG dotyczące założenia czy zmian w jednoosobowej działalności gospodarczej znajdziemy na: Biznes.gov.pl/wniosek-ceidg.
Wyszukiwarka przedsiębiorców dostępna jest jeszcze na obu portalach. Ma nową wizualizację i w 2022 r. zostanie przebudowana i poszerzona o dane przedsiębiorców z KRS.
Co przedsiębiorca zyska dzięki zmianom
Dzięki połączeniu dwóch serwisów przedsiębiorcy zyskają:
- wszystkie informacje w jednym miejscu – zmniejszenie liczby stron internetowych, które do tej pory musieli odwiedzić , aby załatwić sprawę urzędową
- jedno konto użytkownika, czyli Konto przedsiębiorcy – jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG oraz w przyszłości do zarządzania korespondencją w skrzynce do e-Doręczeń
- możliwość wielokrotnego korzystania z danych raz wprowadzonych, dzięki czemu realizacja różnych e-usług publicznych jest szybsza i prostsza
- nowoczesne e-usługi CEIDG, bazujące na użyteczności, łatwości, intuicyjności, personalizacji, pomocy kontekstowej i prostym języku
- dostęp z różnych urządzeń, w tym urządzeń mobilnych, również dla osób z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem wytycznych WCAG.
Połączenie portali to część projektu „Konto przedsiębiorcy – usługi online dla firm w jednym miejscu”, w ramach którego Ministerstwo Rozwoju i Technologii sukcesywnie wdraża usprawnienia dla przedsiębiorców w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Źródło: MRiT