Wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych od 1.01.2022 r.
W Monitorze Polskim pod poz. 8 opublikowano obwieszczenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 31 grudnia 2021 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych.
Odsetki ustawowe za opóźnienia w transakcjach handlowych zostaną utrzymane na dotychczas obowiązującym poziomie.
Od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych wynoszą:
- 9,75% w stosunku rocznym ‒ w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym;
- 11,75% w stosunku rocznym ‒ w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym.
Transakcja handlowa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 935, ze zm.) to umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony (przedsiębiorcy, osoby wykonujące wolny zawód i inne profesjonalne podmioty wymienione w art. 2 cyt. ustawy) zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością.
Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych to swego rodzaju rekompensata (odszkodowanie) za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego.
Do transakcji handlowych nie stosuje się przepisu art. 481 § 2 k.c., czyli przepisu o odsetkach ustawowych za opóźnienie. Odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym są wyższe niż w obrocie konsumenckim.
Zgodnie z art. 4 pkt 3 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, podstawę do ustalenia wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych stanowi:
- w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym – suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych (aktualnie 9,75%),
- w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym – suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i dziesięciu punktów procentowych (aktualnie 11,75%).
B.O.