Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?

wallet-367975_640.jpg

„Dnia 05.10.2020 roku zostało mi powierzone stanowisko dyrektora szkoły w innej miejscowości, niż ta w której pracowałam. Pracuję na podstawie przeniesienia ze szkoły do szkoły. Nie byłam ponownie zatrudniana. W roku 2021 otrzymałam dodatkowe wynagrodzenie ze poprzedniej szkoły za prac do października, natomiast za 3 miesiące pracy w kolejnej szkole otrzymałam informację od księgowej, że zostanie mi to wyrównane w kolejnym roku, czyli teraz w roku 2022. Niestety obecnie pytając o wyrównanie usłyszałam informację, że nie należy mi się, ponieważ nie zostałam zatrudniona z dniem 1 września. Ja w ogóle nie zostałam zatrudniona, ja jestem przeniesiona. Nie dostałam świadectwa pracy z poprzedniej szkoły. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Pracuję w ciągłości i przepracowałam cały rok zarówno 2019, 2020 jak i 2021.”

Zgodnie z …

(…) art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Co istotne, przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej).

Biorąc te regulacje pod uwagę można by uznać, że nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem pełniącym funkcję dyrektora w dniu 5 października pozbawia prawa do trzynastki za okres od tej właśnie daty, nie jest to bowiem zatrudnienie zgodne z organizacją pracy szkoły. Jak jednak słusznie wskazano w pytaniu, należy jeszcze rozważyć, czy faktycznie miało miejsce zatrudnienie, czyli nawiązanie stosunku pracy, czy przeniesienie.

Z pytania wynika, że zastosowano instytucję przeniesienia, a więc nie nastąpiło tu nawiązanie stosunku pracy, lecz mamy do czynienia z kontynuacją istniejącego zatrudnienia. W takim wypadku dodatkowe wynagrodzenie za czas od 5 października jak najbardziej przysługuje.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – Dz.U. z 2018 r. poz. 1872.