Dotacja podręcznikowa – projekt przepisów

a-book-5077895_640-1.jpg

W resorcie edukacji trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym udzielania dotacji celowej na …

(…) wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2022 r. Maksymalny tegoroczny limit wydatków budżetu państwa na ten cel to 273 mln zł.

Dotacje celowe na podręczniki przyznawane są co trzy lata, co oznacza, że zakupiony z tych środków komplet podręczników lub materiałów edukacyjnych powinien służyć uczniom danej klasy przez co najmniej trzy kolejne lata szkolne, a następna dotacja na uczniów tej klasy jest udzielana, co do zasady, po upływie tego okresu.

I tak w 2022 r. szkoły podstawowe będą mogły zamówić podręczniki dla uczniów, którzy z początkiem września rozpoczną naukę w klasach III i VI, oraz materiały ćwiczeniowe dla wszystkich klas (dotacja celowa na zakup ćwiczeń jest bowiem udzielana co roku). Szkoły mogą też, jak zawsze, wnioskować o środki dla pozostałych klas, które otrzymały dotację celową na wszystkich uczniów w 2020 r. i 2021 r., ale zachodzi na przykład konieczność zakupu dodatkowych kompletów podręczników i materiałów ze względu na przyjęcie do klasy nowych uczniów.

Co roku resort edukacji wydaje rozporządzenie określające zasady udzielania i rozliczania dotacji podręcznikowej, w tym:

  • sposób przekazywania organom dotującym informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji oraz wzór formularza,
  • wzór wniosku o udzielenie dotacji – dla szkół podstawowych prowadzonych przez osobę prawną niebędącą j.s.t. oraz osobę fizyczną,
  • sposób przekazywania wojewodom przez j.s.t. wniosku o udzielenie dotacji oraz wzór wniosku,
  • tryb i terminy udzielania oraz szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji, a także wzór formularza rozliczenia.

Rozwiązania, które mają się znaleźć w tegorocznym rozp., utrzymają, co do zasady, dotychczasowe status quo w tej materii. Nowością będą zmienione formularze na 2022 r., które nie przewidują już różnych kwot refundacji kosztów poniesionych w roku szkolnym 2021/2022 w załącznikach nr 1, 2, 4 i 5 w części III – w przeciwieństwie do kwot refundacji kosztów poniesionych w roku szkolnym 2020/2021, które były różne w zależności od tego, czy szkoły dokonały wydatków w 2020 r. czy w 2021 r., czyli przed dokonaniem weryfikacji maksymalnych kwot dotacji lub po dokonaniu tej weryfikacji.

Przypomnijmy, że od 01.01.2021 r. obowiązują wyższe maksymalne kwoty dotacji podręcznikowej na jednego ucznia, określone w rozporządzeniu RM w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 26.06.2020 r. w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne – Dz.U. z 2020 r. poz. 1137.