Przedsiębiorcy: Opłaty za gaz w prywatnej placówce oświatowej

fittings-2784902_640.jpg

Czy w związku z wejściem w życie stawy Gazowej z dnia 29.01.2022 r. istnieje możliwość przeliczenia faktury z dn. 04.01.2022 r.? Kwota do zapłaty z faktury za gaz za styczeń 2022 zwaliła nas z nóg! W poprzednich latach płaciliśmy za gaz 5-6 tys. miesięcznie, w okresie XII-III. W tym roku za sam styczeń mamy zapłacić 18 tys. zł! Pisałam, dzwoniłam do PGNiG w sprawie specjalnych warunków obiecywanych dla szkół. Zaproponowano mi tylko ugodę i rozłożenie płatności na raty. Jakie opcje wynikają z ustawy dla placówek oświatowych niepublicznych (prowadzę niepubliczne przedszkole i szkołę podstawową)? Czy istnieje jakieś rozwiązanie, aby obniżyć fakturę, (tarcza antyinflacyjna?), umorzyć część kwoty itp.?”

W celu zminimalizowania skutków wzrostu cen, dnia 26.01.2022 roku przyjęta została …

(…) ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu – mówiąca o tzw. “uldze gazowej”.

W ślad za brzmieniem ustawy wśród podmiotów, których obejmuje ulga znajdują się między innymi:

  • podmioty prowadzące działalność kulturalną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
  • podmioty prowadzące działalność archiwalną, o której mowa w art. 22 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach,
  • uczelnie, w tym również uczelnie artystyczne,
  • organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz spółdzielnie socjalne,
  • kościoły i innymi związki wyznaniowe, o których mowa w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,
  • jednostki organizacyjne pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  • podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  • podmioty systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Udzielając odpowiedzi na postawione przez Czytelnika pytanie, przytoczyć zatem należy wspomniany art. 2 ustawy – Prawo oświatowe (u.P.o.). Zgodnie bowiem z jego treścią podmiotami systemu oświaty są między innymi: placówki oświatowo-wychowawcze, placówki artystyczne, biblioteki pedagogiczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, a także przedszkola oraz szkoły, przy czym zarówno chodzi tu o przedszkola i szkoły publiczne jak i prywatne, co wynika chociażby z art. 8 u.P.o., którym mówi, że szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

W związku z tym, że tzw. “ulga gazowa” przysługuje podmiotom systemu oświaty jedynie w zakresie w jakim zużywają one paliwo gazowe na potrzeby podstawowej działalności.

W celu uzyskania ulgi należy złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie danego podmiotu jako uprawnionego do ulgi, w którym jednocześnie zostanie określona część paliwa gazowego zużywanego na cele objęte ulgą.

Wzór oświadczenia znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia MKiŚ w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu. Zgodnie z art. 9 ust. 2 przyjętej ustawy pierwsze oświadczenie należy złożyć do sprzedawcy paliw gazowych, który w dniu wejścia w życie ustawy, na mocy umowy sprzedaży paliwa gazowego lub umowy kompleksowej dostarcza paliwo gazowe danemu odbiorcy, w terminie 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Ponadto zwrócić należy uwagę, iż ochronna taryfa stosowana powinna być ze skutkiem od dnia 01.01.2022 r. (art. 10 cyt. ustawy).

Kamil Wywiał – prawnik

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.01.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu – Dz.U. z 2022 r. poz. 202.
  2. Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dn. 28.01.2022 r. w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu – Dz.U. z 2022 r. poz. 212.
  3. Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2021 r. poz. 1082.

oprac. \m/ \mos/