Polski Ład: Praktyczna analiza zmian w PIT 2022, cz. 9
Polski Ład przewiduje, że od 2023 r. jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego, będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zmiana ta pierwotnie miała obowiązywać od 01.01.2022 r. jednak została odroczona dodatkowo o rok.
Najem prywatny obejmuje: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze. Najem prywatny nie dotyczy najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej.
W świetle obowiązujących przepisów, przychody z najmu prywatnych składników majątku mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych lub alternatywnie – ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podstawą obliczenia podatku jest przychód, co oznacza, że nie ma możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o jakiekolwiek koszty. Stawka ryczałtu zależna jest od kwoty osiąganych rocznych przychodów:
- 8,5% dla rocznych przychodów do 100.000 zł, oraz
- 12,5% dla przychodów przekraczających 100.000 zł.
Brak możliwości wyboru formy opodatkowania najmu prywatnego od 2023 r. oznacza, że niezależnie od wysokości ponoszonych nakładów na nieruchomość, np. wydatków remontowych lub zakupu wyposażenia, nie będzie możliwości rozliczenia ich w kosztach uzyskania przychodu.
Co więcej, już od 2022 r. nie będzie możliwości uwzględniania w kosztach uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej z wyjątkiem nabytych lub wybudowanych do końca 2021 r., dla których amortyzacja będzie możliwa do końca 2022 r.
Accace Sp. z o.o. Warszawa