Wyrok: NSA zezwala na obniżenie stawek amortyzacyjnych wstecz

percent-1019730_640.jpg

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (u-CIT) – ustawa o PIT zawiera analogiczny przepis, zezwala na obniżenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych amortyzowanych liniowo od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Taka interpretacja przepisów uniemożliwia spółkom ponoszącym straty podatkowe korektę minionych okresów i ich obniżenie o dokonane odpisy amortyzacyjne, w celu „wykorzystania” amortyzacji podatkowej w latach osiągania dochodów.

Wydany 03.02.2022 r. precedensowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt: II FSK 1413/19) dał podatnikom nadzieje na zmianę tego stanowiska. W tym wyroku NSA potwierdził prawo podatnika do obniżenia stawek amortyzacyjnych (a co za tym idzie wysokości kosztów podatkowych) za lata ubiegłe, które nie uległy jeszcze przedawnieniu.

Skarbówka nie zgadza się na obniżenie stawek amortyzacyjnych za lata ubiegłe

Wnioskodawca – spółka z branży lotniczej, chciał potwierdzić, że ma prawo do obniżenia stawek amortyzacyjnych środków trwałych amortyzowanych liniowo w latach minionych, które nie uległy jeszcze przedawnieniu.

Zdaniem spółki, niezależnie od stawek amortyzacji stosowanych w trakcie trwania poszczególnych lat podatkowych, jest ona uprawniona do zastosowania stawki amortyzacji podatkowej obniżonej do dowolnej wysokości (nawet bliskiej zeru) dla środków trwałych, dla których przyjęto metodę amortyzacji liniowej, także wówczas, gdy dla danych środków trwałych dokonywano już odpisów amortyzacyjnych.

Organ interpretacyjny uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe i określił, że obniżenie stawek amortyzacyjnych przy stosowaniu metody liniowej podatnicy mogą dokonać począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji lub od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego, przy czym przez słowo „następny” należy rozumieć każdy następny po obecnym (bieżącym) roku podatkowym.

Sądy: zmiana stawek amortyzacyjnych zarówno na bieżąco, jak i „wstecz”

Spółka nie zgodziła się z taką interpretacją przepisów i złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA w Warszawie w wyroku z dn. 11.12.2018 (sygn. akt: III SA/Wa 566/18) przyznał rację spółce i uwzględnił jej skargę.

Sąd uznał, że podatnicy mogą dokonywać zmiany stawek amortyzacyjnych w dowolnym momencie, także za okres, w którym wskutek ponoszenia straty podatkowej, ujmowane w trakcie trwania roku podatkowego odpisy amortyzacyjne nie wpływały na wysokość zobowiązania podatkowego. Wbrew stanowisku organu Spółka ma prawo do obniżenia stawki amortyzacyjnej za lata ubiegłe z uwzględnieniem okresu przedawnienia, do dowolnej wysokości (nawet bliskiej zeru), dla środków trwałych, dla których przyjęto metodę amortyzacji liniowej.

Co więcej, zdaniem Sądu spółka może zmienić stosowane stawki amortyzacyjne ze skutkiem od pierwszego miesiąca danego roku podatkowego na podstawie decyzji, która może zostać podjęta w trakcie trwania roku podatkowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dn. 03.02.2022 roku zgodził się z powyższym wyrokiem WSA i oddalił skargę kasacyjną złożoną przez organ interpretacyjny. Tym samym NSA przyznał spółce prawo do obniżenia stawek amortyzacyjnych za minione (nieprzedawnione) lata dla środków trwałych, dla których przyjęto liniową metodę amortyzacji.

Marcin Szczerbiński – Tax Consultant

Accace Sp. z o.o. Warszawa

www.accace.pl

Źródło: https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/EE654718E2