MEiN: Szkolnictwo zawodowe i terminy zaświadczeń lekarskich

board-73496_640.jpg

Resort edukacji wydał przepisy, dzięki którym kandydaci do szkół prowadzących kształcenie zawodowe zyskali dodatkowy czas na dostarczenie zaświadczenia lub orzeczenia z wynikami badań lekarskich lub psychologicznych. Dokumenty te będą mogli przedłożyć w …

(…) wybranej szkole do 23 września, czyli w terminie późniejszym niż ustalony przez kuratora oświaty.

Jest to udogodnienie znane już z lat 2020 i 2021, i tak samo jak wówczas ma związek z trwającym wciąż stanem epidemii. Przewidziano je w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dn. 17.02.2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz.U. z 2022 r. poz. 421.

Kandydaci do szkół prowadzących kształcenie zawodowe, którzy nie będą mogli odbyć odpowiednich badań lekarskich lub psychologicznych przed przyjęciem do szkoły, a co za tym idzie – nie będą mogli w tym terminie przedłożyć dyrektorowi szkoły odpowiedniego zaświadczenia lub orzeczenia, zobowiązani są poinformować o tym fakcie dyrektora szkoły (na papierze lub drogą elektroniczną) i wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. W przypadku kandydatów niepełnoletnich obowiązek ten spoczywa na rodzicach.

Powyższą informację składa się nie później niż trzy dni przed terminem podania do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

W tej sytuacji termin, w którym składa się zaświadczenie lub orzeczenie, zostanie wydłużony do 23.09.2022 r. Nieprzedłożenie dokumentów do tego czasu będzie równoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego uczeń został przyjęty.

Dodatkowo w omawianym rozp. przyjęto, że w przypadku turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników rozpoczętych w okresie od 27 stycznia do 20 lutego 2022 r., realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, zastosowanie mają przepisy dotyczące organizacji i realizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego nad zajęciami prowadzonymi z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego