Delegacje i zmodyfikowane miejsce wykonywania pracy

center-2064940_640.jpg

„Proszę o interpretację prawną przedstawionego w załączniku problemu. Dotyczy wątpliwości z Naszej strony (związkowej) czy pracodawca w świetle obowiązujących nas Lasy Państwowe przepisów ma rację mówiąc, że delegacja nie jest potrzebna w opisanym przypadku (kancelaria leśnictwa mieści się poza granicami leśnictwa 12 km). Czyli na przejazdy z kancelarii do granic leśnictwa. Myślę, że najważniejszym dokumentem jest tutaj pismo wyjaśniające treść zarządzenia Zn. spr.: ZI.4001.7.2021, są w nim zapisy wprost zaprzeczające zaistniałej sytuacji w Naszym Nadleśnictwie. Dokładne pytanie w temacie w załączniku: W praktyce LP jest, że kancelaria danego leśnictwa zlokalizowana jest na terenie pracy danego leśniczego (w miejscu pracy leśniczego). Zgodnie z § 4 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PGL LP (PUZP) „miejscem pracy dla leśniczego, podleśniczego (…) jest teren leśnictwa, wskazanego w umowie o pracę”. Obecnie przy siedzibie nadleśnictwa (nadleśnictwo zlokalizowane jest na terenie leśnictwa X) w wyniku remontu pomieszczeń magazynowych powstały 2 kancelarii leśnictw: 1 kancelaria dla leśniczego i podleśniczego leśnictwa X; 1 kancelaria dla leśniczego i podleśniczego leśnictwa Y. Pytania:

  1. Czy w związku z powyższym jeśli leśniczy i podleśniczy leśnictwa Y w trakcie dnia pracy (w godzinach pracy) zobowiązani będą do przyjazdu w celach służbowych do swojej nowej kancelarii zlokalizowanej na terenie leśnictwa X powinni otrzymać delegację? Czy jednak delegacja w takiej sytuacji nie będzie im przysługiwała?;
  2. Czy na skutek utworzenia nowej kancelarii dla leśnictwa Y na terenie leśnictwa X nadleśniczy może kierując się zapisami PUZP w zakresie miejsca pracy leśniczego; i podleśniczego zmienić umowę o pracę w zakresie miejsca pracy na: teren leśnictwa Y oraz kancelaria leśnictwa znajdująca się na terenie leśnictwa X (PUZP wyraźnie wskazuje miejsce pracy leśniczego i podleśniczego na teren leśnictwa wskazanego w umowie)?;
  3. Czy przejazd między terenem leśnictwa Y a nową kancelarią na terenie leśnictwa X w godzinach pracy można traktować jako dojazd do pracy, za który delegacja się nie należy? Odległość między nową kancelarią dla leśnictwa Y, a terenem leśnictwa Y to ok. 12 km.”

Odpowiadając na pytania Czytelnika zwrócić należy szczególną uwagę na zapisy zawarte w …

(…) umowach o pracę pracowników tj. leśniczych, podleśniczych danego leśnictwa. Otóż, zgodnie z § 4 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PGL LP (PUZP) „miejscem pracy dla leśniczego, podleśniczego (…) jest teren leśnictwa, wskazanego w umowie o pracę”. Te zapisy przytoczone w treści pytania są kluczowe dla udzielenia odpowiedzi. Dlatego też, jeśli przy siedzibie nadleśnictwa (nadleśnictwo zlokalizowane jest na terenie leśnictwa X) w wyniku remontu pomieszczeń magazynowych powstały 2 kancelarie leśnictw:

  • 1 kancelaria dla leśniczego i podleśniczego leśnictwa X,
  • 1 kancelaria dla leśniczego i podleśniczego leśnictwa Y,

 – to jeśli leśniczy i podleśniczy leśnictwa Y w trakcie dnia pracy (w godzinach pracy) zobowiązani będą do przyjazdu w celach służbowych do swojej nowej kancelarii zlokalizowanej na terenie leśnictwa X, to w takiej sytuacji powinni otrzymać delegację, ponieważ ich tymczasowe miejsce pracy nie będzie tożsame z miejscem wskazanym w dotychczasowej ich umowie o pracę.

Natomiast jeśli chcemy uniknąć konieczności wypisywania dla ww. pracowników tzw. delegacji, czyli dokumentów potwierdzających każdorazową realizację zadania służbowego w ramach odbywanej podróży służbowej pracownika, to w ich umowie o pracę musi zostać zmodyfikowane miejsce wykonywania pracy.

Narzędziem umożliwiającym dokonanie takiego zabiegu będzie albo zmiana umowy o pracę w drodze porozumienia zmieniającego (czyli potocznie aneksu do umowy) albo w drodze wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Pierwsze jest możliwe wyłącznie przy obopólnej zgodzie stron stosunku pracy, drugie nie wymaga zgody pracownika.

Paweł Nowak – prawnik