Obywatele Ukrainy wypełnią lukę na polskim rynku pracy
Minister Marlena Maląg spotkała się w trybie online z przedstawicielami urzędów pracy. Tematem spotkania były działania pomocowe realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, skierowane do obywateli Ukrainy. Omówiono także przepisy prawne w tym zakresie, legalizujące ich pobyt i tym samym otwierające przed nimi możliwość legalnego zatrudnienia.
Rośnie liczba zatrudnionych
Minister Marlena Maląg podkreśliła rolę publicznych służb zatrudnienia we włączaniu obywateli Ukrainy w polski rynek pracy. Stwierdziła, że strategią rządu jest, by jak najwięcej przybywających do nas obywateli Ukrainy – z tych, którzy zamierzają pozostać w Polsce na dłużej, podejmowało pracę. Według aktualnych danych od pracodawców wpłynęło już ponad 62 tys. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, a ich liczba stale rośnie.
Przybywający do Polski chcą pracować, ale często potrzebują pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Dlatego urzędy pracy wychodzą im naprzeciw, zachęcając i pokazując dostępne oferty pracy. Istotnym wyzwaniem będzie przygotowanie odpowiedniej oferty zatrudnienia dla dużej liczby kobiet, w tym tych, które opiekują się dziećmi.
Startują prace sezonowe
Oprócz funkcjonujących już przedsięwzięć, takich jak strona pomagamukrainie.gov.pl, gromadząca potrzebne informacje i oferty czy portalu Zielona Linia, który w marcu zarejestrował ponad 20 tys. kontaktów, przydatne będą targi pracy, stacjonarne i prowadzone online. – Czas pandemii pokazał, że to bardzo skuteczna platforma docierania do zainteresowanych – mówiła minister Maląg.
Minister Maląg zwróciła także uwagę, że rozpoczynają się właśnie prace sezonowe, co otwiera kolejne możliwości dla poszukujących pracy.
MRiPS