Zmiana w Kodeksie pracy wynikająca z przepisów o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich
Dnia 1 września weszły w życie, z pewnymi wyjątkami, przepisy nowej ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. poz. 1700). Wskazany akt prawny przewiduje zmiany w wielu innych ustawach, w tym także w Kodeksie pracy.
Nowela w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510) odnosi się do jednego z zapisów, którym jest art. 304 § 5. Zmiana ta ma redakcyjny dostosowujący charakter, uwzględnia bowiem w regulacjach kodeksowych instytucje funkcjonujące w ramach nowego systemu wspierania i resocjalizacji nieletnich.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 304 § 5 Kodeksu pracy Minister Obrony Narodowej – w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz żołnierzy pełniących służbę w aktywnej rezerwie i w pasywnej rezerwie, a Minister Sprawiedliwości – w stosunku do osób przebywających w zakładach karnych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych lub w schroniskach dla nieletnich, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określą, w drodze rozporządzeń, zakres stosowania do tych osób przepisów działu dziesiątego w razie wykonywania określonych zadań lub prac na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, mając na uwadze bezpieczeństwo wykonywania tych zadań lub prac.
Wyróżnione powyżej podmioty będą zatem objęte regulacjami wykonawczymi, dla których upoważnieni ministrowie określą zakres stosowania do nieletnich przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zmianę do Kodeksu pracy wprowadzono na podstawie art. 360 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji, przy czym weszła ona w życie z dniem 1 września br.
zxc