BIEC: Zadłużanie coraz droższe

Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów do kosztów, ponoszonych przez uczestników rynku, a tym samym prognozujący aktywność gospodarki w najbliższych miesiącach, wzrósł w listopadzie o niecały 1 punkt w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dwa kolejne miesiące poprawy wskaźnika znaczą niewiele w stosunku do blisko 22 punktów spadków odnotowanych od maja ub. roku.

Co ważniejsze, listopadowy wzrost wskaźnika jest w zasadzie konsekwencją niewielkiej poprawy jednej składowej – różnicy w rentownościach długo i krótkookresowych obligacji skarbu państwa. Różnica ta jednak nadal jest ujemna a odwrócona krzywa rentowności tych dwóch kategorii papierów dłużnych utrzymuje się od maja br. Rentowności 10-letnich obligacji rosną nieprzerwanie od jesieni ubiegłego roku, przebijając okresowo w ostatnim czasie 9%. Odpowiednio szybko rosną rentowności obligacji 6-cio miesięcznych, a w ostatnich miesiącach tempo to uległo przyspieszeniu. Praktycznie, oznacza to coraz większe trudności rządu w ulokowaniu jakiegokolwiek długu na rynku i wzrost kosztów jego obsługi w bliskiej i dalszej przyszłości.

Pozostałe relacje przychodów do kosztów pozostały na poziomie miesiąca poprzedniego lub uległy pogorszeniu. Wyraźnie pogorszyła się relacja przychodów firm uzyskiwanych z podstawowej działalności do kosztów pozyskania kredytu na cele inwestycyjne. Relacja ta ulega pogorszeniu od marca 2021.
Od marca br. systematycznie pogarsza się również relacja przychodów przedsiębiorstw do kosztów zatrudnienia.

BIEC