BIEC: Kondycja firm coraz gorsza
Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów do kosztów, a tym samym determinujący aktywność gospodarki, w kwietniu 2023 utrzymał się na poziomie zbliżonym do odczytu z marca br.
Relacje przychodów do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej nadal pogarszają się. Stabilizacji lub niewielkiej poprawie ulegają niektóre warunki otoczenia determinujące funkcjonowanie firm.
Do pierwszej grupy składowych należą: relacja przychodów uzyskiwanych z działalności firm do ogólnych kosztów ich działalności, relacja przychodów do kosztów pracy oraz relacja przychodów do kosztów magazynowania wyprodukowanych towarów. Pogorszenie się tych relacji było konsekwencją spadku aktywności produkcyjnej firm, co wiązało się z niższymi przychodami przy jednoczesnym wzroście tych kategorii kosztów. W szczególności dotyczyło to wyższych kosztów wynagrodzeń, oraz rosnących kosztów magazynowania.
W grupie czynników otoczenia firm poprawie uległy dwie składowe. Były to korzystniejsza relacja przychodów firm do kosztów kredytu o charakterze inwestycyjnym oraz mniej negatywna różnica pomiędzy tzw. długimi i krótkimi stopami procentowymi.
Poprawa przychodów firm do ceny kredytu bankowego była wyłącznie konsekwencją małego zainteresowania przedsiębiorstw kredytem bankowym i w rezultacie niewielką obniżką jego całkowitego oprocentowania. Zmiana ta dotyczyła jedynie nowo zaciąganych kredytów o wartości przekraczającej wartość 4 mln zł.
W ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie zmniejszyła się różnica pomiędzy oprocentowaniem długo i krótkookresowych dłużnych papierów skarbu państwa. W dalszym ciągu przyjmuje ona jednak wartości negatywne, co odzwierciedla ciągle wysoki popyt na pieniądz o charakterze obrotowym, finansującym bieżące funkcjonowanie firm i małe zainteresowanie pieniądzem inwestycyjnym.
BIEC