Atak nożownika w drodze do pracy

emergency-780313_640.jpg

„Atak na pracownika w drodze do lub z pracy. Osoba wracająca z pracy została zaatakowana przez nożownika i posiada rany. Czy można to traktować jako wypadek z pracy do miejsca zamieszkania?”

Tak. Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych „za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.”

Z uwagi na to, że wypadek, jakiemu uległ pracownik, jest nagły, wywołany przyczyną zewnętrzną (napad), następuje podczas pokonywania drogi do pracy lub z pracy do domu oraz spowodował uraz, powinien zostać uznany za wypadek w drodze do lub z pracy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w orzecznictwie dominuje pogląd, że pobicie pracownika wracającego z pracy do domu spełnia wymogi wypadku w drodze do lub z pracy, o czym świadczy stanowisko zaprezentowane przez Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 07.11.1980 r., a mianowicie: „Pobicie pracownicy odbywającej drogę z pracy do domu jest wypadkiem w drodze z pracy, bez względu na przyczynę pobicia.” – (sygn. akt: III UZP 9/80).

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – Dz.U. z 2017 r. poz. 1773 z późn. zm.