BIEC: Gospodarka w dołku stagnacyjnym
Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów do kosztów, a tym samym determinujący aktywność gospodarki, nie zmienił swej wartości w stosunku do miesiąca poprzedniego. Tendencja ta utrzymuje się od początku roku, co więcej są to wartości zbliżone do okresu recesji covidowej z wiosny 2020 roku. Im dłużej gospodarka pozostaje w okolicach dołka stagnacyjnego, tym trudniej będzie się jej z niego wydostać.
Spośród sześciu składowych wskaźnika poprawiły się jedynie dwie, lecz poprawa ta była niewielka wobec silnych i długotrwałych spadków dominujących w ciągu ostatniego roku.
Poprawa dotyczyła relacji przychodów do jednostkowych kosztów pracy w przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego i wynikała głównie z ograniczenia skali kreacji nowych etatów i tempa wzrostu wynagrodzeń. W przedsiębiorstwach nadal utrzymuje się silna presja na wzrost płac, które miałyby rekompensować skutki inflacji. Jednak słabnący popyt powoduje że firmy ograniczają skalę produkcji a tym samym ich przychody ze sprzedaży kurczą się i w konsekwencji możliwości podwyżek dla pracowników są coraz mniejsze.
Druga składowa, która uległa niewielkiej poprawie to relacja przychodów firm do kosztów uzyskania kredytu bankowego na cele inwestycyjne. Faktyczne oprocentowanie kredytów spada stosownie do spadku wskaźnika inflacji CPI, jednak zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami jest niewielkie. Stąd też, poprawa tej składowej z punktu widzenia tendencji rozwojowych gospodarki na razie nie wnosi nic pozytywnego.
Znacząco pogorszyła się relacja przychodów firm do kosztów utrzymywania zapasów wyrobów gotowych w magazynach. To efekt odkładania się niesprzedanej produkcji. Niższe przychody ze sprzedanej produkcji powodują, że zaciąganie kredytu bankowego staje się zbyt drogie a to pogłębia i tak już wysoką awersję przedsiębiorców do inwestowania.
Od niemal roku utrzymują się negatywne wartości różnicy pomiędzy tzw. długimi i krótkimi stopami procentowymi, co przez wielu ekonomistów kwalifikowane jest jako stan recesji.
BIEC