BIEC: Kruchość ożywienia w 2024 roku

wykresy-zdjecia-7.jpg

Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej do ponoszonych na tę działalność kosztów w styczniu 2024 roku niespodziewanie obniżył się. Nastąpiło to po blisko pół roku pozytywnych zmian, zwiastujących nadchodzące ożywienie. Choć spadek wskaźnika trwa dopiero jeden miesiąc, jednak pojawiają się obawy o trwałość ożywienia w rozpoczynającym się 2024 roku, zwłaszcza, że negatywne zmiany objęły 4 spośród 6 składowych wskaźnika ICI.

Największy negatywny wpływ na jego wartość miało ponowne przyjęcie ujemnych wartości przez różnicę w oprocentowaniu długich i krótkich stóp procentowych.

Pogorszeniu uległa relacja przychodów uzyskanych z podstawowej działalności gospodarczej firm do wysokości kosztów pracowniczych. W najbliższych miesiącach relacja ta może ulec dalszemu pogorszeniu ze względu na ponowny wzrost płacy minimalnej, która w znacznym stopniu wymusza wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na stawkach wyższych niż minimalne wynagrodzenie.

Negatywnej zmianie uległa również relacja przychodów uzyskanych ze sprzedaży towarów i usług do kosztów związanych z magazynowaniem zapasów dóbr finalnych przeznaczonych do sprzedaży, co wynikało głównie ze znacznej redukcji poziomu zmagazynowanych zapasów.

W konsekwencji pogorszeniu uległa relacja obrazująca całość przychodów firm w stosunku do całości ponoszonych przez nie kosztów.

Niewielka poprawa nastąpiła w relacji przychodów firm do ceny kredytu bankowego zaciąganego na cele inwestycyjne, co było spowodowane nieznacznym obniżeniem przez banki ceny takich kredytów oraz niewielka poprawa ocen na temat relacji całości przychodów do kosztów w najbliższej przyszłości.

BIEC