BIEC: Niewielkie rotacje na rynku pracy
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w lipcu br. zmalał o 0,2 punktu i skompensował wzrost z poprzedniego miesiąca. Odnotowane wcześniej trzy miesiące wzrostu wartości wskaźnika były raczej zapowiedzią zmian o charakterze sezonowym, co zdają się potwierdzać dane za czerwiec br.
Stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, spadła w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego i wyniosła w czerwcu 5,0%.
Aktualnie cztery składowe wskaźnika WRP działają w kierunku jego spadku. Trzy zmienne zapowiadają wzrost wartości wskaźnika.
Wnioski płynące z badania koniunktury GUS nadal nie napawają optymizmem. W zeszłym miesiącu mieliśmy do czynienia z pogorszeniem prognoz dotyczących przyszłych zmian wielkości zatrudnienia, przy jednoczesnej niewielkiej poprawie ogólnej oceny koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych. W obu przypadkach saldo pytania przyjęło jednak wartości negatywne. W obecnym miesiącu, natomiast, to saldo ogólnej oceny koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych uległo pogorszeniu a saldo pytania dotyczącego prognoz zmian wielkości zatrudnienia uległo nieznacznej poprawie. Tym niemniej, utrzymujące się od pewnego czasu oceny negatywne nie zapowiadają wzrostu popytu na pracę i poprawy szans zatrudnieniowych osób poszukujących pracy.
Zmienną, która przez poprzednie trzy miesiące dość istotnie oddziaływała w kierunku wzrostu wartości wskaźnika, a tym samym zapowiadała pogorszenie sytuacji na rynku pracy, była liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy. W czerwcu br. w porównaniu do maja zarejestrowano o 22% więcej ofert pracy. Z pewnością istotnym czynnikiem był sezonowy wzrost popytu na pracę w branżach turystycznej, usługowej i przetwórstwa spożywczego. Tegoroczny napływ ofert pracy był również o ponad 6% większy niż w czerwcu ubiegłego roku. Porównywalnego wzrostu napływu ofert pracy ukazujących się na internetowych portalach nie odnotowano, co może świadczyć o wzroście popytu na prace proste, sezonowe i niewymagające specjalnych kwalifikacji.
W przypadku podstawowych strumieni dotyczących osób bezrobotnych (rejestracje oraz wyrejestrowania z tytułu podjęcia zatrudnienia) nie odnotowano większych zmian w ujęciu miesięcznym – napływ do bezrobocia wzrósł o 5%, zaś liczba wyrejestrowań z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosła o 4% w ujęciu miesięcznym. Ponadto, liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła o 1% a całkowita kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych wzrosła o niespełna 3% w ujęciu miesięcznym.
BIEC