BIEC: W firmach spadają koszty
Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej do ponoszonych na tę działalność kosztów w marcu 2024 roku wzrósł o 0,8 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca.
Poprawiły się wszystkie składowe wskaźnika obrazujące relację przychodów do kosztów. Poprawę tę firmy zawdzięczają głównie szybkiemu spadkowi cen producentów, które w dużym stopniu określają stronę kosztową prowadzenia działalności gospodarczej. Wskaźnik cen producentów PPI spada systematycznie od początku ubiegłego roku, zaś od jesieni 2023 utrzymuje się jego ujemna dynamika, co praktycznie oznacza spadek cen.
Największy wpływ na poprawę ICI miał zrost wartości relacji przychodów do kosztów utrzymywania zapasów. Wynikało to zarówno ze wzrostu przychodów z działalności produkcyjnej, jak i z ograniczenia wielkości zmagazynowanych zapasów, co przełożyło się na niższe koszty ich utrzymywania.
Drugim czynnikiem decydującym o wzroście wskaźnika była poprawa relacji przychodów firm do kosztów pozyskania kredytu na cele inwestycyjne. Całkowite średnie oprocentowanie takiego kredytu w ciągu ostatniego roku spadło o blisko 1 punkt bazowy, co może wpłynąć zachęcająco na decyzje inwestycyjne w firmach. Co prawda ostatnie badania ankietowe GUS wskazują, że większość przedstawicieli firm planuje utrzymanie zaangażowania inwestycyjnego na poziomie roku ubiegłego (blisko 44% ankietowanych), a zaledwie 28% badanych planuje je zwiększyć. Za główną przeszkodę w inwestowaniu przedstawiciele firmy wskazują wysokie koszty ich realizacji oraz wysoką inflację, która utrudnia planowanie kosztów inwestycyjnych. W miarę zmniejszania się inflacji obawy te być może ustąpią.
Pozostałe relacje przychodów do kosztów, takich jak koszty ogólne, bieżące, czy koszty pracy uległy poprawie w stopniu minimalnym w skali ostatniego miesiąca.
Źródło: BIEC