BIEC: Wskaźnik Dobrobytu w grudniu
Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w grudniu 2020 r. niewiele zmienił się w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca (spadek o 0,2 punktu).
Negatywny wpływ na wartości wskaźnika miał przede wszystkim spadek liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. W skali roku ubyło blisko 76 tyś. miejsc pracy, zaś od początku pandemii – 127 tysięcy. Dane dotyczą tylko osób zatrudnionych na etatach w przedsiębiorstwach powyżej 9 pracowników. Statystyka nie obejmuje więc małych- rodzinnych firm, osób samozatrudnionych lub pracujących na umowę zlecenia. Te grupy pracowników są najmocniej dotknięte kowidowymi ograniczeniami działalności gospodarczej, najczęściej tracą pracę i dochody.
Tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymało się na poziomie zbliżonym do ubiegłego miesiąca. W stosunku do listopada ubiegłego roku wynagrodzenia wzrosły realnie o około 1,5%. Zwykle, każdego roku, począwszy od listopada do marca odnotowujemy wzrost wynagrodzeń silniejszy od przeciętnej dla pozostałych miesięcy. Wynika to z rozpoczęcia wypłat dodatkowych wynagrodzeń z zysków. W tym roku w listopadzie takiego zjawiska nie odnotowano. Praktycznie oznacza to utratę części dochodów, których pracownicy spodziewali się.
źródło: BIEC